oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2010-07-12

Okulary korekcyjne i nie tylko

Dbajmy o wzrok naszego dziecka. Oczy są ważne nie tylko wtedy, gdy dziecko poznaje świat ale przez całe życie.

Galeria

Problemy ze wzrokiem
Ważne by problem ze wzrokiem dostrzec wystarczająco wcześnie. Dopilnuj więc tego, żeby oczy dziecka były kontrolowane. Oczy są badane zwykle przy urodzeniu, w wieku sześciu miesięcy i przy okazji badań okresowych. Jeśli oczu dziecka nie zbadano w pierwszym roku, idź z nim do kontroli jak najszybciej. Następne badanie wzroku przeprowadza się w wieku trzech-trzech i pół lat (wcześniej jeśli ktoś w rodzinie ma chorobę oczu). Kolejne badanie przeprowadza się na pewien czas przed pójściem dziecka do szkoły, około szóstego, siódmego roku życia. Małe dzieci na ogół mają problem żeby powiedzieć, że mają problem z oczami. Dzieci nie mają porównania więc nie są w stanie określić, że ze wzrokiem coś jest nie tak. Jeśli dziecko zbyt często się potyka, jest niezręczne, sprawia wrażenie, że nie nie zauważa lub nie rozpoznaje, przedmiotów albo ludzi czy to w pobliżu, czy w pewnej odległości, coś niedobrego może dziać się ze wzrokiem. Podobnie gdy dziecko mruży oczy nie tylko w przypadku oślepiania blaskiem społecznym. Innym niepokojącym objawem może być też częste tarcie oczu, nadwrażliwość na światło lub częste wpatrywanie się w źródło światła.

 

Czy okulary przeciwsłoneczne są potrzebne?
Na problemy ze wzrokiem są narażone bardziej wcześniaki. Przyzwyczajaj dziecko do noszenia okularów przeciwsłonecznych lub kapelusza z szerokim rondem. Niektórzy specjaliści twierdzą, że własny organizm ochronny oka nie rozwinie się właściwie bez pewnego narażenia na działanie słońca. Kupując okulary przeciwsłoneczne, szukaj takich, które nie przepuszczają promieni ultrafioletowych. Zwracaj też uwagę czy nie zniekształcają obrazu. Przyciemnienie powinno być takie samo na obu szkłach. Unikaj bardzo ciemnych szkieł. Wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko uszkodzenia oka, należy nosić okulary ochronne.


Okulary wodoszczelne
Okulary wodoszczelne są dobrą inwestycją dla dzieci, które dużo czasu spędzają w wodzie. Największe ryzyko urazów oczu małego dziecka noszą ze sobą wypadki w domu, żłobku lub ba placu zabaw. Zwróć więc uwagę by dziecko nie bawiło się bez ścisłego nadzoru rodziców. Niech dziecko nie bawi się długopisami, ołówkami czy innymi ostrymi przedmiotami a na pewno niech nie biega z takimi po placu zabaw. Badanie wskazują, że oglądanie telewizji nie powoduje uszkodzenia wzroku dziecka. Może jednak spowodować chwilową senność, przemęczenie oczu. Dlatego zadbaj by dziecko nie oglądało telewizji zbyt długo, w pokoju w którym stoi odbiornik, zapal światło, które ograniczy blask bijący z ekranu.

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.


Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!