oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2012-06-22

Opalanie Malucha

Opalonego maluszka uważa się za okaz zdrowia i urody. Tymczasem prawda jest całkiem inna. Zbyt dużo słońca może powodować kłopoty ze zdrowiem i urodą, zarówno teraz jak i w przyszłości.

Galeria

Badania pokazują, że poparzenia skóry dzieci we wczesnych latach życia często wiążą się z choroba nowotworową w przyszłości. Tak samo jak badano zależność: palenie papierosów – rak płuc, udowodniono, że promienie UV mają związek z nowotworem skóry.


Plaże nad naszym, polskim morzem zapełniają się w południe, gdy jest najwięcej słońca na niebie. Plażowicze zaopatrzają się w parawany, zapominając o parasolach przeciwsłonecznych dla dzieci. Wprawdzie wszyscy czekamy na słońce i piękny, brązowy odcień naszego ciała. Jednak jeśli chodzi o dziecięcą skórę musimy uważać. Okulary przeciwsłoneczne z filtrem, parasole i ciągłe nawilżanie kremem ochronnym to rzadkość.


Gdy nasza skóra się zaróżowi jesteśmy zadowoleni, bo po czasie zmieni się na kolor czekoladowy, którego tak pragniemy na wakacjach. Jednak zaczerwienienie to tradycyjny objaw oparzenia spowodowany promieniami UVB. Niszczą one skórę i powodują jej starzenie. Groźniejsze zmiany nie są jednak widoczne gołym okiem, dochodzi do nich w kodzie genetycznym komórek skóry.


Nawet jednokrotne oparzenie może spowodować niepożądane skutki. Jak raz zapomniałaś posmarować dziecko kremem, a było zbyt długo na słońcu i wieczorem płacze bo boli je skóra to nie powinnaś wpadać w panikę. Po prostu zadbaj by taka sytuacja więcej się nie powtórzyła.


Pamiętaj o znamionach u dziecka. Należy je pokazywać lekarzowi co najmniej raz w roku. Powinnaś również sama na nie zwracać uwagę, na ich rozmiar i kolor. Gdy tylko zauważysz niepokojące zaczerwienie, krwawienie i zwiększenie powierzchni na ciele dziecka niezwłocznie udaj się do dermatologa.
 


Kilka porad:

  • Wybieraj kosmetyki w bardzo wysokim faktorem, te przeznaczone dla najmłodszych
  • Pamiętaj o wargach – smaruj usta malucha sztyftami ochronnymi
  • Smaruj dziecko blokerami – zatrzymują one promienie słoneczne
  • Koniecznie smaruj malucha preparatem po opalaniu, który dobrze nawilży jego skórę.
  • Pamiętaj o kapelusiku lub czapeczce, zastanów się nad dobrymi okularami przeciwsłonecznymi, a na plaży zadbaj o parasol przeciwsłoneczny.
     
Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.


Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!