oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2011-07-13

Dziewiętnasty tydzień ciąży

Rozwój płodu w 19. tygodniu ciąży w zależności od płci.

Galeria

Mamo opowiem Ci trochę o tym, co by się działo gdybym był:
Dziewczynką! Mój układ rozrodczy byłby już dobrze ukształtowany. Pochwa, macica i jajowody usytuowane byłyby już prawidłowo a jajniki zawierałby 6 mln prymitywnych komórek jajowych! Po urodzeniu liczba ta zmalałaby do ok.1 mln i byłby to zapas na całe życie!...Czyli komórka jajowa z której powstałem ma tyle lat co Ty Mamo. Czyżby oznaczało to, że należy mi się dowód osobisty zaraz po urodzeniu?
A jak się sprawy mają jeśli jestem chłopcem? Układ rozrodczy jest już prawie gotowy. Zewnętrzne narządy rosną i worek mosznowy mógłby być już widoczny. Jądra wydzielałby już testosteron.
Jeśli nadal nie wiesz lub nie chcesz wiedzieć jakiej jestem płci zawsze możesz poczytać i pomyśleć co się dzieje u mnie! A wiele się zdarzyło. Moja skóra zaczyna produkować kremową substancję z tłuszczy wydzielanych przez skórę oraz martwych komórek. To Vernix caseosa, czyli maź płodowa, która zabezpiecza mnie przed efektami unoszenia się w płynie owodniowym (nie będę pomarszczony jak po długiej kąpieli). Zaczynam też bardzo szybko przybierać na wadze. Czy czujesz już moje ruchy? Pojawiają się one naprzemian z okresami snu. Zwykle funkcjonuję tak jak Ty ale zdarza mi się poprzestawiać pory dnia i nocy.
Mamusiu najważniejsza moja prośba! Poruszaj się ostrożnie, teraz gdy macica rośnie możesz odczuwać ból spowodowany napinaniem się więzadeł macicznych. Jest on szczególnie odczuwalny zwłaszcza wtedy, kiedy zbyt szybko wstaniesz lub zmienisz pozycję. Nie jest to nic niepokojącego, ale jeśli chcesz idź do położnej, która na pewno rozwieje Twoje obawy.
 

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.


Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!