oceń Ocena:
**

|

|

rozmiar czcionki

2010-07-15

Pielęgnacja uszu u dzieci oraz niemowląt

Problem pielęgnacji uszu budzi od dawna liczne kontrowersje, a uwaga ta dotyczy zwłaszcza postępowania z gromadzącą się w zewnętrznych przewodach słuchowych woskowiną

Galeria

Gruczoły wydzielające woskowinę znajdują się w tzw. przewodzie słuchowym zewnętrznym. Jest to kanał chrzęstno - kostny pokryty delikatną skórą. Woskowina pełni przede wszystkim rolę ochronną, zatrzymując drobne ciała obce i hamując wzrost grzybów i bakterii. Ponadto woskowina nieco natłuszcza bardzo wrażliwą skórę przewodu słuchowego zewnętrznego, czyniąc go mniej podatnym na urazy i podrażnienia, zapobiega też przedostawaniu się wody w głąb przewodu.

 

Woskowina
Ilość wytwarzanej woskowiny oraz skłonność do jej zalegania w przewodzie słuchowym zewnętrznym zależy od wielu czynników, np. od temperatury ciała ale też temperatury otoczenia. Wpływ może mieć też mechaniczne drażnienie skóry przewodu przez źle pojmowane zabiegi higieniczne, zwłaszcza przez osławione pałeczki do higieny uszu.

 

Korki woskowinowe
Zaleganie woskowiny może mieć zły wpływ. Najczęściej występującym jest blokada przepływu dźwięków do błony bębenkowej z niedosłuchem o różnym nasileniu. W takim przypadku odczuwa się pełność i zatkanie ucha, a niekiedy również zawroty głowy. Długotrwałe zaleganie woskowiny może powodować drażnienie delikatnej skóry, a w następstwie złuszczanie nabłonka. Powoduje to stan zapalny o różnym nasileniu i objawach, począwszy od niepokojącego świądu po ból i obrzęk.

 

Jak oczyszczać uszy z woskowiny
O ile dorośli łatwo zauważą u siebie problem zalegającej woskowiny, to u dzieci jest z tym większy problem. Przy gromadzącej się wydzielinie gruczołów woskowinowych dziecko czasem staje się niespokojne i płacze. Wszystko przez ucisk na tkanki oraz proces zapalny. Przy całkowitej blokadzie uszu przez masy woskowiny, powinien je usunąć lekarz. On decyduje o metodzie eliminacji woskowiny z przewodu słuchowego zewnętrznego u dziecka. Zabieg często dostarcza wielu stresów dziecku i jego opiekunom. Nie chcą poddawać się zabiegom na bardzo delikatnej i czułej na bodźce bólowe strukturze jaką jest ucho. Czynności związane z płukaniem uszu u dzieci mogą też być powodem niezamierzonych zranień i uszkodzeń naskórka,  za czym  w następstwie  powstaje stan zapalny ucha zewnętrznego. Najlepiej więc jest poprzez odpowiednie postępowanie zapobiegać takim kłopotliwym sytuacjom.
 

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.

 • beata1mm sa preparaty ale co z tego jak można ich uzywać dopiero po 3 roku życia , ale zawsze można iść do laryngologa zawsze lepiej iść wcześniej niż za późno wtedy dziecko wie że to nieboli

  15-03-2011 21:15:01

  zgłoś naruszenie
 • andziakadula Są również patyczki do uszu z ogranicznikiem przeznaczone dla dzieci, my wlaśnie takich używamy, synek ma czyste uszy a ja mam pewność że nie zrobię mu krzywdy.

  22-04-2011 23:54:40

  zgłoś naruszenie
 • wonna sasanka beznadziejny artykuł, nic nie wnosi do sprawy poza informacją co się robi w ekstremalnych sytuacjach. A jak prawidłowo czyścić dziecku uszka.

  21-05-2011 13:38:19

  zgłoś naruszenie
 • wonna sasanka beznadziejny artykuł, nic nie wnosi do sprawy poza informacją co się robi w ekstremalnych sytuacjach. A jak prawidłowo czyścić dziecku uszka.

  21-05-2011 13:38:20

  zgłoś naruszenie
 • edytka86 my korzystamy z patyczków dla dzieci

  21-11-2011 18:51:29

  zgłoś naruszenie
 • wejma ja też używam patyczków z ogranicznikiem

  29-12-2011 21:47:38

  zgłoś naruszenie
 • tataLUKA ja też używam patyczków dla dzieci

  31-01-2012 16:42:56

  zgłoś naruszenie
 • alexandra0908 ja używam patyczków z ogranicznikiem, ale teraz kupiłam płyn do uszów i raz na jakiś czas psikam i mam z głowy. Moja córcia ma 4 miesiące.

  22-05-2012 17:07:23

  zgłoś naruszenie
 • kajdzia1989 w rossmanie jestcos takiego jak Olivo czy jakos tak po 3 miesiacu juz

  26-08-2012 18:05:51

  zgłoś naruszenie

Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!