oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2011-09-13

Pielęgnacja wcześniaka

Noworodek urodzony przed czasem to bardzo mały człowiek. Czasem wydaje się tak delikatny, że boimy się go dotknąć, wziąć na ręce. Takie maluchy należy pielęgnować łagodnie, tak aby czuły się bezpiecznie w świecie, który je otacza.

Galeria

Organizmy wcześniaków jest jeszcze niedojrzały. Najczęściej ich ciało pokryte jest jeszcze meszkiem. Dzieci te są szczupłe i brak im wykształconej tkanki tłuszczowej, mają cienką półprzezroczystą skórę, spod której widać siateczkę naczyń krwionośnych. Ze względu na niedojrzałość wcześniaki muszą przez jakiś czas pozostać w szpitalu, dzięki czemu rodzice mogą skrupulatnie przygotować się do przyjęcia maluszka w domu.

 

Przewijanie wcześniaka
Jak wcześniej wspomniano wcześniak ma skórę cieńszą i delikatniejszą niż noworodki urodzone o czasie. Również warstwa rogowa oraz gruczoły nie są jeszcze w pełni wykształcone, jednak przy prawidłowej pielęgnacji uda się zachować jej zdrowie. Szczególnej uwagi wymaga pupa malucha gdyż styka się ona z wydzielinami - moczem i kałem. Aby zapobiec odparzeniom, tetrową pieluszkę należy wymieniać zaraz po tym jak maluch ją zabrudzi (moczem lub kupką), a pieluszkę jednorazową co 2 – 3 godziny (jeśli zrobi kupkę od razu). Przy każdej zmianie pieluszki zabrudzoną pupę należy przetrzeć nawilżaną chusteczką lub wacikiem z ciepłą wodą. Następnie delikatnie osuszyć (nie wolno pocierać, jedynie dotykać suchym ręcznikiem lub pieluszką). Przed założeniem czystej pieluszki warto pupę posmarować maścią lub kremem ochronnym. W przypadku np. uczulenia na tego typu kosmetyki można skorzystać ze sprawdzonych metod naszych babć i miejsca najbardziej narażone na odparzenia (pupa i pachwiny) posypać obfitą ilością mąki ziemniaczanej.

 

Kąpiel wcześniaka
Maluszka urodzonego przed czasem należy stopniowo przyzwyczajać do kąpieli. Trzeba pamiętać, że wcześniaki szybko ulegają wychłodzeniu dlatego do kąpieli trzeba się odpowiednio przygotować. Temperatura w pomieszczeniu powinna wynosić 24-26 ͦ C
wcześniej należy przygotować też ubranka, w które chcemy ubrać dziecko. Początkowo najlepiej ograniczyć się do przemycia na przewijaku wilgotną gazą lub miękką gąbeczką. Po kąpieli noworodka musimy dokładnie osuszyć (nie wolno pocierać skóry tylko delikatnie dotykać). Następnie nawilżamy skórę ( również główkę) oliwką przeznaczoną dla niemowląt i szybko ale delikatnie ubieramy.

 

Ubieranie wcześniaka
Ponieważ dzieci urodzone przed czasem są mniejsze i szczuplejsze od swoich rówieśników urodzonych o czasie, dlatego nie wszystkie ubranka w sklepach będą na nie pasowały.
Na szczęście powstaje coraz więcej sklepów, które oferują odzież dla wcześniaków. Również w internecie można znaleźć duży wybór akcesoriów przystosowanych dla bardzo małych dzieci. Sama czynność ubierania wcześniaka nie różni się znacząco od ubierania urodzonego o czasie malucha. Oczywiście wymaga większej ostrożności i delikatności. Jednak jeśli zostaną one zachowane, maluszka na pewno nic nie zaboli i będzie czuł się bezpiecznie.

 

Noszenie wcześniaków
Maluchy urodzone przed czasem j mogą mieć problemy z utrzymywaniem główki dłużej niż ich rówieśnicy urodzeni o czasie, dlatego trzeba bardzo na to uważać. Dziecko powinno być podnoszone powoli i delikatnie, najlepiej w taki sposób aby jego rączki i nóżki znajdywały się blisko tułowia. Należy do noworodka przemawiać, stonowanym tonem i czule go przytulać, wszystko to daje mu poczucie bezpieczeństwa. Często słyszy się o tzw. pozycji kołyskowej – dziecko trzymamy w taki sposób, że plecki skierowane są do nas jedna ręką trzymamy noworodka za klatkę piersiowa, druga ręka podtrzymuje pupę i nóżki malucha – pozycja jest bardzo wygodna, ale odpowiednia dla trochę „starszych” wcześniaków.
 

Joanna Skłodowska-Strzeżek - położna

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.


Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!