oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2012-06-05

Pierwdza faza porodu

Trwa od momentu rozpoczęcia się regularnych skurczów do rozwarcia się szyjki macicy na szerokość 10 cm. Dopiero wtedy główka dziecka będzie mogła się przez nią przecisnąć. Jest to dość długa faza, ale nie trwa bez przerwy. Pomiędzy skurczami będziesz mogła normalnie się poruszać i rozmawiać z partnerem.

Galeria

Objawy rozpoczynającego się porodu
„Czop śluzowy” jest galaretowatym, zabarwionym krwią „korkiem”, który zapobiega zakażeniu się macicy. Gdy wypadnie z szyjki macicy często oznacza to rozpoczęcie porodu. Zdarzają się przypadki, że czop wypada kilka tygodni przed porodem, więc nie ma żadnej reguły. Nie musisz nikogo o tym informować, jest to tylko sygnał dla ciebie, że już niedługo – w ciągu kilku dni możesz zacząć rodzić.


Skurcze. We wczesnej fazie porodu przypominają bóle miesiączkowe, mogą Cię również boleć plecy. Takie bóle, choć nie są zbytnio intensywne mogą trwać nawet klika dni, zanim dojdzie do właściwego porodu. Szyjka macicy musi się nieco unieść, skurczyć się, zmięknąć i otworzyć się, co zdarza się na kilka dni przed porodem. Kiedy skurcze stają się regularne, tzn. trwają dłużej niż 30 sekund i zdarzają się w 5-minutowych odstępach lub jeżeli ból jest zbyt silny dla Ciebie to skontaktuj się z położną. Jeżeli jednak w trakcie trwania skurczu możesz rozmawiać, to jest jeszcze za wcześnie żeby się udać na porodówkę.


Odejście wód płodowych. Następuje zwykle w trakcie porodu, pod wpływem skurczów macicy. Może się również zdarzyć jeszcze przed rozpoczęciem porodu. Następnym krokiem jest kontakt z oddziałem położniczym lub położną, która będzie mogła stwierdzić czy poród już się rozpoczął. Położna powinna zbadać tętno dziecka i pobrać wymaz z pochwy. U większości kobiet poród rozpoczyna się po 24 godzinach od odejścia wód.

W większości przypadków błony płodowe pękają pod wpływem skurczów, w trakcie trwania porodu. Może zdarzyć się to wcześniej, płyn owodniowy będzie wtedy się sączył zamiast lać się strumieniami. Kobiety nie mają pewności czy już do tego doszło ponieważ przypomina to stróżkę moczu.

Przyjmuje się, że pęcherz płodowy powinien samoistnie się przerwać, bez interwencji położnej. Kiedy już to nastąpi, główka dziecka, która była dotąd amortyzowana przez płyn owodniowy przesuwa się w dół szyjki macicy i wzmaga skurcze porodowe.


Biegunka.
Jest to sposób „matki natury” na opróżnienie jelit przed porodem. W tym przypadku nie należy zbytnio się spieszyć na odział porodowy. Może minąć jeszcze trochę czasu zanim zaczniesz rodzić.


Ocena stanu zaawansowania porodu

Kiedy już będziesz odczuwać silne i regularne skurcze, położna zbada Cię wewnętrznie i oceni stan zaawansowania porodu. Zmierzy ciśnienie krwi, tętno i temperaturę. Z racji tego, że u niektórych dzieci pojawiają się objawy zmartwicy wewnątrzmacicznej płodu powinno się monitorować tętno dziecka.

 

Faza przejściowa. U niektórych kobiet, między pierwszą a drugą fazą porodu występuje faza przejściowa. Objawia się ona różnie. Wiele kobiet odpoczywa, inne wpadają w panikę, a niektóre kobiety wymiotują.
 

 

 

Agata Pawlicka

Opracowane na podstawie "Twoja ciąża, tydzień po tygodniu"

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.


Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!