oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2012-01-24

Pierwsze dni w domu

Właśnie na świecie pojawiło się Twoje dziecko. Takie malutkie i kruche. Żona cała w skowronkach, a Ty jesteś przerażony. Jak to będzie?

Galeria

Owszem kobiety mają instynkt macierzyński, który podpowiada im jak obchodzić się z noworodkiem, ale to wcale nie oznacza, że jako tatuś masz gorzej. Pierwsze spotkanie z dzieckiem, to nierzadko ogromny stres podpowiadamy jak sobie poradzić w pierwszych wspólnych dniach.


Uspokajanie
Musisz wiedzieć, że ten mały krzykacz, który pojawił się w waszym domu nie jest taki straszny. Czasami wystarczy wziąć maluszka na ręce, przytulić, chwilę pokołysać i słodko zaśnie. Ale tu pojawia się następny problem – trzeba wziąć go na ręce, a on jest taki drobniutki. To prawda noworodki są bardzo małe i delikatne, ale równocześnie odporne. Naprawdę nie musisz się obawiać podnoszenia ani noszenia swojego dziecka. Jeśli zachowasz ostrożność nikomu nic się nie stanie, a Ty zobaczysz jakim wspaniałym uczuciem jest przytulenie malca.


Karmienie
Z tym może być różnie w zależności od tego, czy żona karmi dziecko piersią czy nie. Jeśli maluch jest karmiony butelką, dobrze byłoby, gdybyś również nauczył się tej sztuki. To nic trudnego, a z pewnością odciąży mamę malca. A co jeśli pije mleko mamy? W tym wypadku Twoja pomoc też może okazać się nieoceniona. Możesz na przykład w nocy podać maluszka do karmienia. Taki drobny gest na pewno zostanie doceniony przez, często niewyspaną, mamę.


Przewijanie
Kolejny niezwykle trudny temat. Jeszcze niedawno nie wyobrażałeś sobie jak można coś takiego robić, a tu nagle leży przed Tobą noworodek i czeka na Twój ruch. Jeśli nie chodziłeś do szkoły rodzenia, to za pierwszym razem śmiało poproś o pomoc. Przyjrzyj się dokładnie wszystkim czynnościom, a następnie weź sobie za punkt honoru samodzielne przewinięcie malca. Z pewnością się uda.

Jak widzisz noworodek nie jest taki straszny, jakim mógłby się wydawać. To maleństwo jest bardzo kruche, ale przecież potrafisz być bardzo delikatny i ostrożny. Nawet się nie spodziewasz jak szybko nauczycie się siebie nawzajem.
 

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.


Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!