oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2010-06-21

Pierwsze dziecko po trzydziestce

W ostatnim dziesięcioleciu wiek, w którym Polki decydują się na pierwsze dziecko przesunął się na granicę 26 – 27 lat. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest dążenie kobiet do uzyskania wyższego wykształcenia i dobrej pracy.

Galeria

Coraz więcej kobiet stawia w pierwszej kolejności na wykształcenie i zdobycie pracy. Nie powinno to nikogo dziwić zwłaszcza, że w dzisiejszej czasach rodzice zdają sobie sprawę z tego jakimi wydatkami obarczone jest wychowanie potomstwa. Kobiety chcą mieć możliwość skorzystania z urlopu macierzyńskiego, ale również pewność, że mają gdzie po nim wrócić. Z tego też powodu wiele z nich na urodzenie pierwszego dziecka czeka nawet do trzydziestki.


Próg płodności
Z medycznego punktu widzenia optymalnym wiekiem na pierwsze dziecko jest 25-27 lat, potem płodność kobiety zaczyna spadać. Specjaliści jako próg płodności wyznaczają wiek 35 lat, gdyż potem płodność bardzo spada, dlatego z pierwszą ciążą najlepiej „zdążyć” przed trzydziestką. Potem może okazać się, że na upragnione dziecko trzeba poczekać znacznie dłużej niż się spodziewaliśmy. Również wraz z wiekiem matki wzrasta ryzyko komplikacji związanych z samym przebiegiem ciąży.


Zagrożenia późnej ciąży
Wraz z wiekiem matki wzrasta też ryzyko wystąpienia niektórych wad wrodzonych. Najbardziej znanym i najczęściej przytaczanym przykładem jest wzrost zachorowań na genetycznie uwarunkowany zespół Downa. Częstość występowania tej choroby u dzieci matek dwudziestoczteroletnich to 1:1400, u kobiet trzydziestopięcioletnich ryzyko wynosi już 1:350, a u czterdziestolatek 1:100. Dlatego kobieta, która zajdzie w ciążę po 35 roku życia powinna zostać poinformowana o możliwości nieodpłatnego przeprowadzenia badań prenatalnych. Warto się na nie zdecydować, gdyż w niektórych przypadkach można dziecko leczyć już w łonie matki. Daje to też możliwość zapewnienia podczas porodu zarówno dostępu do opieki specjalistów, jak i odpowiedniej aparatury.


Dziecko po czterdziestce
Jeszcze bardziej skomplikowane jest urodzenie dziecka po 40. roku życia, zwłaszcza jeśli jest to pierwsza ciąża. U wielu kobiet w tym wieku pojawiają się problemy zdrowotne takie jak nadciśnienie, dolegliwości serca czy nerek, zaburzenia hormonalne i inne, a leczenie chorób przewlekłych w ciąży jest szczególnie trudne, ponieważ niewiele leków można bezpiecznie stosować. Problemem staje się też poród naturalny, co wynika z mniejszej elastyczności struktur miednicy i koniecznością bywa cesarskie cięcie.

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.

 • beata1mm teraz to już chyba norma ale ja mam 26 lat i juz 2 dzieci i ciesze się że miałam tak wcześnie bo są już troche odchowane i dopiero teraz mogę zacząć robić karirere

  31-03-2011 21:46:58

  zgłoś naruszenie
 • Magda No mnie też się udało przed 30-ką (tak jak sobie zawsze planowałam ;-) ), chociaż wydaje mi się, że gorzej jest być nastoletnią matką niż tą po 35-ce. Na narodziny dziecka nie czeka się wtedy z takim utęsknieniem, bo w większości przypadków są to niechciane ciąże, a dziewczyny w tym wieku nie są do tego kompletnie przygotowane. Tak więc ciężko powiedzieć, czy lepiej zajść w ciążę zbyt wcześnie czy zbyt późno.

  10-06-2011 17:32:59

  zgłoś naruszenie
 • mariola80 -Ja mam 31-lat wszystko zaplanowaliśmy ....ale i tak są jakieś obawy zawachania

  30-08-2011 15:08:51

  zgłoś naruszenie
 • Kasica Wiem, że im później tym gorzej. Moja mama urodziła moją siostrzyczkę jak miała 40 lat. Wiele razy mówiła, że to nie jest wiek na rodzenie dzieci. Ja w chwili obecnej jestem w 11 tygodniu ciąży i muszę brać leki podtrzymujące, ze względu że to jest pierwsza ciąża w późnym moim wieku (31lat).

  29-09-2011 14:47:46

  zgłoś naruszenie
  Linkują: Agnes
 • edytka86 trzeba uważac

  24-11-2011 10:18:05

  zgłoś naruszenie

Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!