oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2010-06-23

Pierwsze "poważne zabawy"

W drugim kwartale życia dziecko uczy się, że różne przedmioty mają różne kolory, kształty, wielkości, a nawet teksturę. Dziecko ma już dobry wzrok, reaguje na głosy i odwraca się w kierunku rozmówcy. Naśladuje ruchy innych i wydaje wiele różnych dźwięków. Coraz bardziej interesuje się zabawkami.

Galeria

Cieszy się przedmiotami, szczególnie tymi, które wydają różne dźwięki i odgłosy. W czwartym miesiącu dziecko zaczyna stopniowo odkrywać swoje ciało. Widzianą zabawkę próbuje chwycić tak długo, aż mu się uda.Warto stwierdzić, że maluch może szybko poczuć się zmęczony. Gdy zobaczysz, że maluch odwraca głowę lub marudzi, to znak, że trzeba skończyć zabawę.

 

Zabawki ze sklepu vs. przedmioty codzienne
Malutkie dzieci często ignorują „sklepowe” zabawki, stawiając ponad nie rodziców i przedmioty codziennego użytku, znajdujące się dookoła. Zdarza się, że dziecko tak jest zafascynowane poznawaniem otaczającego je świata, że nawet przez pierwszy rok swojego życia nie zwraca uwagi na drogie przedmioty, reklamowane jako niezwykle i niezbędne dla rozwoju dziecka.Zabawiaj dziecko pokrywkami, kamyczkami. To stymuluje jego rozwój.

 

Stymuluj rozwój
- mów do dziecka tak często jak to możliwe. Informuj go co robisz… zmieniając pieluchę powiedz „teraz zmieniamy pieluszkę”
- gdy maluch leży, baw się misiem, zbliżając go i mówiąc „idzie, idzie misio Pysio i zaraz zrobi cmok”
- kładź grzechotki i inne łatwe do uchwycenia zabawki przed leżącym na brzuszku maluchem, zachęcając go do chwytania.
- usiądź na podłodze, podeprzyj dziecko, chwytając je pod paszkami. Powiedz, że za chwilę poleci samolotem. Głośno odliczaj: „Raz, dwa, trzy” i na trzy zacznij unosić je do góry na wyprostowanych rękach, a sama kładź się na plecach.
- wybierz różne przedmioty - szyszkę, plastikowy talerzyk, jabłko. Powiedz dziecku jak się nazywa, do czego służy, z czego jest zrobiony. Przygotuj małe przedmioty i pokaż dziecku ze można je przekładać z raczki do rączki. Zachęcaj malca by trenował tą umiejętność.
- połóż malucha brzuchem na swoim przedramieniu, tak by Twoja dłoń znalazła się pod jego klatką piersiową. Drugie przedramię połóż pod główką szkraba. W takiej „kołysce” dzidziuś leży w miarę stabilnie i czuje się pewnie. Ty zaś upewnij się, że wokół siebie masz sporo wolnej przestrzeni. Teraz możesz naśladować ruch samolotowych akrobacji. Możesz też pokręcić się wokół własnej osi. Byle tylko niezbyt szybko.

 

Zabawy z muzyką
Nastaw ulubioną, w miarę rytmiczną piosenkę. Weź dziecko na ręce. Oprzyj go sobie na biodrze, podtrzymując jedną ręką. Drugą złap za rączkę, tak jak trzyma się partnerkę w tańcu. I ruszaj powolutku, ale w rytm muzyki. Nie szalej, raczej delikatnie podryguj.Posadź malca naprzeciwko siebie (lub połóż w leżaczku, jeśli jeszcze nie siedzi). Na głowie postaw sobie lekki klocek, mówiąc przy tym „hop!”. Pokaż maleństwu, że masz coś na głowie. Odczekaj chwilę, przechyl głowę tak, by klocek spadł, najlepiej prosto w Twoje dłonie. Wtedy powiedz „bach!”.

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.

 • rboban Klocki lego chyba najlepiej rozwijają manualne zdolności naszego dziecka

  08-02-2011 13:02:47

  zgłoś naruszenie
 • rboban Klocki lego chyba najlepiej rozwijają manualne zdolności naszego dziecka

  08-02-2011 13:02:54

  zgłoś naruszenie
 • mamaKuby Dużo zabawek w sklepach oferuje nam naukę i zabawę. Dziś dzięki takim zabawką i zabawom nimi z rodzicami dzieciom łatwiej uczyć się np. cyferek, różnych słów, kolorów czy kształtów.
  Od momentu gdy dziecko zaczyna komunikować się z nami i naśladować nas można do zabaw z nim wprowadzić jakieś "dorosłe" elementy, ale przeznaczone dla dzieci. My np. mamy taki Cyferkowy telefonik Fishera Prica, który uczy literek, śpiewa piosenki o zwierzątkach, które znajdują się w książeczce zamieszczonej w telefoniku. Dodatkowo gdy przez chwilę go nie używamy sam dzwoni - mój Synek jest tym zachwycony!
  Często rozmawia z tatą, wręcz powtarza po nim słowa itp. Nawet pozy. Zabawka przeznaczona jest od 6 do 36 mc ale uważam, że sprawi radość nawet przedszkolakowi. Wszystkie dzieci lubią udawać i bawić się w dorosłych. Dodatkowo ma taki sznureczek, dzięki któremu można zabawkę ciągnąć po ziemi :) Polecam wszystkim rodzicom :)

  15-02-2011 13:08:35

  zgłoś naruszenie
 • yvonta rzeczy codziennego użytku są bardzo interesujące dla maluszków

  14-03-2012 22:53:38

  zgłoś naruszenie

Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!