oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2010-06-23

Pierwsze umiejętności maluszka

Jestem taki malutki, a już potrafię zadziwić.

Galeria

Maleństwo zaczyna wyraźnie rozwijać swoje umiejętności dotyczące mowy, słuchu, wzroku, smaku, zapachu a także reakcji na dotyk.

 

Pierwsze zabawy
Dziecko w drugim miesiącu powinno już wydawać dźwięki „grr”, podobne do gruchania. Potrafi też wypowiadać ,,oooo” i „aaaa”. Jeśli rodzice, nachylając się do dziecka, będą też odpowiadać na te dźwięki bardzo podobnymi, dziecko zacznie je szybko rozpoznawać. Mówmy dużo do dziecka po to by rozpoznawało głos mamy i taty. Opowiadając dziecku bajki lub czytając, niech nie pojawia się tendencja do „seplenienia”. Ucząc dziecko, mów do niego poprawnie.Umożliwiaj dziecku trening główki. Dziecko powinno leżeć na brzuszku na twardym podłożu z rączkami pod klatką piersiową. Pomagaj też dziecku w nauce chwytania. Umieść jakąś zabawkę blisko dłoni a gdy maluch próbuje sięgać, włóż tę rzecz w jego zaciśniętą piąstkę i delikatnie rozprostuj mu palce.

 

Poznawanie smaków
Codzienne karmienie piersią wystarcza dziecku do poznawania smaków. Dopiero niedługo zacznie poznawać nowe smaki, gdy będzie wszystko wkładać do buzi. Nie zapobiegaj temu. Zwróć tylko uwagę, by rzeczy te były nietoksyczne i odpowiednio duże by nie można ich było połknąć

 

Zmysł węchu
Niemowlę chłonie zapach mleka, perfum mamy czy taty, spalin samochodów. Staraj się rozwijać możliwości poznawcze, wzbogacając codzienne doświadczenia nowymi zapachami.

 

Wzrok
Zawieś w zasięgu wzroku przedmioty, które stymulują jego wyobraźnię. Nie kieruj się własnymi upodobaniami. Zwracaj uwagę na kontrasty. Wzory zdecydowane i jaskrawe są bardziej wskazane niż rozmyte i blade.Nie wkładaj do łóżeczka zbyt wielu zabawek na raz. Ruchome zabawki powinny znajdować się w odległości około 30 centymetrów od twarzy dziecka i powinny być zawieszone nie wprost lecz z boku pola widzenia dziecka. Przy okazji warto podpowiedzieć, że większość dzieci woli spoglądać w prawo.

 

Twarze
Dzieci uwielbiają wpatrywać się w twarze. Nachylajcie się więc jak najczęściej nad dzieckiem. Pokażcie maluchowi zdjęcie rodzinne, objaśniając kto jest kto.

 

Słuch
Ten zmysł najlepiej stymulować mówiąc po prostu do dziecka. Zwróć też uwagę by w mieszkaniu gdzie jesteście, dziecko miało okazję słuchać różnych dźwięków: szelestu gazety (nie dawaj jednak dziecku gazety do zabawy – farba drukarska może być trująca), lejącej się z kranu wody, czy dzwonka do drzwi. Zabawiaj dziecko grzechotką. Nie musisz czekać, aż dziecko samo zacznie potrząsać grzechotką.Warto też spróbować z muzyką. Gdy dziecko leży w łóżeczku, puść cicho w tle muzykę. I niekoniecznie musi to być muzyka klasyczna. Według najnowszych badań, wiele dzieci lubi rytmy bardziej zdecydowane dlatego też obserwuj jak dziecko reaguje na te dźwięki. Jeśli nie sprawia mu to przyjemności, nie zmuszaj do słuchania.

 

Dotyk
Zaobserwuj w jaki sposób Twoje dziecko lubi być chwytane ręką. Większość niemowlaków uwielbia gdy pieści się je i całuje, łaskocze po brzuszku, dmucha na paluszki rąk i nóg. Spróbuj też gładzić
 

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.

 • eve19 moja córka uwielbia byc glaskana po glowce calowana po czole na dobranoc i usypia przy piosenkach dzemu jak spiewa jeszcze stary wokalista ryszard dodam ze mala ma dopiero miesiac

  08-12-2010 00:11:18

  zgłoś naruszenie
 • petronellaa :)))

  20-03-2011 11:36:38

  zgłoś naruszenie
 • andziakadula Pamiętam dokładnie te pierwsze umiejętności mojego synka, te chwile na zawsze zostaną w mej pamięci. Uwielbiam sobie przypominać pierwsze gaworzenie, uśmieszki.;)))

  28-03-2011 20:58:40

  zgłoś naruszenie

Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!