oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2010-06-23

Pierwsze wyjście na basen i prawdziwa kąpiel

Niemowlęta świetnie czują się w wodzie, chociaż jak dowodzą najnowsze badania, nie wszyscy umiemy pływać od urodzenia.
 

Galeria

Jeszcze przez trzy miesiące, czyli do mniej więcej szóstego miesiąca, dzieci posiadają naturalny odruch wstrzymywania powietrza po zanurzeniu w wodzie. Nie oznacza to jednak, że potrafią się utrzymać na wodzie i w niej poruszać.

 

Dlaczego warto chodzić na basen?
Podczas zabawy w basenie dziecko ma bezpośredni kontakt z ciałem mamy, zwiększa to jego poczucie bezpieczeństwa i zaspokaja potrzebę bliskości. Woda uspokaja i rozluźnia dlatego u dzieci korzystających z basenu rzadziej pojawiają się kolki. Także mama znajdzie kilka plusów związanych z wyjściem na basen. To przede wszystkim możliwość nawiązania nowych znajomości. Kontakt z innymi mamami ogranicza tak dotkliwie odczuwane przez młode mamy poczucie osamotnienia.

 

Pierwsza kąpiel
Dużym wyzwaniem może być kąpiel. Kikut pępowinowy już dawno odpadł więc dziecko swobodnie można myć w niewielkiej wanience. Ale najczęściej jest to stresująca chwila dla malucha. A jak można to zdenerwowanie ograniczyć? Przede wszystkim poprzez odpowiednie przygotowanie.

 

Przygotowanie kąpieli
Pierwszą rzeczą będzie upewnienie się, że mamy wszystko pod ręką i że w pomieszczeniu, gdzie będzie odbywać się mycie, panuje odpowiednia temperatura. Najlepsza to ta pomiędzy 22 a 24 stopnie Celsjusza. Potrzebne będą też: chusteczki, ręcznik, ciepła przegotowana woda do przemywania oczu i bawełniana myjka. Niezbędne okażą się też kosmetyki do pielęgnacji skóry dziecka. Wszystkie kosmetyki sprzedawane na polskim rynku są w pełni bezpieczne dlatego wybór konkretnej firmy zależy w dużej mierze od preferencji rodziców. Na koniec przygotuj ubranko, w które przebierzesz dziecko. Napełnij wannę wodą. Jej temperatura powinna wynosić 36-37 stopni. W trzecim miesiącu dziecko jest już na tyle duże, że można dodać niewielką ilość płynu do kąpieli. Dobrym pomysłem jest też pieluszka tetrowa lub materacyk. Działają anty-poślizgowo. Zanim włożysz maluszka do wody, czystym wacikiem zwilżonym w ciepłej wodzie umyj maleństwu oczy, usta i uszka. Potem zacznij namydlać myjką ciało dziecka. Będzie to też znakomity masaż. Zwróć uwagę, by dokładnie namydlić pachwiny, łokcie i kolanka. Przynajmniej dwa razy w tygodniu umyj dziecku włosy. Pamiętaj by dokładnie spłukać główkę i wszystkie uprzednio namydlone części ciała.

 

Po kąpieli
Po wyjęciu malucha z wanienki, zaraz owijamy go w ręcznik. Kładziemy dziecko na przewijak i wycieramy do sucha. Pamiętajmy, aby ręcznik delikatnie przykładać do ciałka, a nie pocierać nim, gdyż może to uszkodzić delikatną skórę. Kąpiel najlepiej jest wykonywać wieczorem, powinien to być przyjemny rytuał.

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.


Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!