oceń Ocena:
****

|

|

rozmiar czcionki

2010-06-24

Pierwsze kroki dziecka

Jak zrobić, ten upragniony, pierwszy krok?

Galeria

Przez chwilę stoi bez trzymanki. Bardzo pragnie wykonać pierwszy samodzielny krok, ale najprawdopodobniej będzie musiało poczekać na to jeszcze kilka tygodni. Dla dziecka najbliższe tygodnie będą kolejnym kamieniem milowym jego rozwoju.

 

Schylanie, kucanie a także wstawanie i chwytanie 
Zabawka leży na podłodze. Trzeba ją podnieść. Dla malucha to nie problem. Przytrzymując się mebla potrafi się schylić lub kucnąć. Niestety, gorzej ze wstaniem. Większość dzieci nie potrafi powstać z kucków. Najpierw siadają, potem stają na czworakach, chwytają się nogi od stołu lub innej podpory i mozolnie dźwigają do pionu. Rączki trzymają podporę mocno. Są już tak sprawne, że dziecko potrafi chwycić guzik zgiętym kciukiem i palcem wskazującym – jest to tzw. ,,chwyt szczypcowy”. Ta umiejętność może być dla rodziców czasem nie do zniesienia. Maluch z uporem będzie otwierał wszystkie zamykane na magnez szafki. Bez najmniejszego problemu zacznie też wysuwać lżejsze szuflady czy otwierać tekturowe pudełka, wysypując przy okazji ich zawartość na podłogę.

 

Szkoda czasu na sen
Gdy noworodek przesypiał średnio 16 godzin na dobę, jedenastomiesięczne niemowlę potrzebuje już tylko 13 godzin. Większość dzieci w tym wieku przesypia nieprzerwanie co najmniej sześć godzin w nocy oraz ucina sobie jedną lub dwie drzemki w ciągu dnia. Więcej czasu pozostaje na zabawę i poznawanie nowych umiejętności. Na przykład na naukę wkładania i wyjmowania drobnych przedmiotów z większych. Choć dla dorosłych wydaje się to dziecinnie łatwe, zdobycie tej umiejętności to,, kamień milowy” w rozwoju dziecka.

 

Osobowość
Dziecko staje się stanowcze i zdecydowane. Dokładnie wie, czego chce, i potrafi to wyrazić. Kiedy pragnie, byś podała mu zabawkę, wyciąga rączki w kierunku przedmiotu pożądania. Kiedy nie ma ochoty na jedzenie, stanowczo kręci główką. Może buntować się przy ubieraniu i przewijaniu. Czasem umie nawet powiedzieć wprost: „Nie!”. Kiedy słyszy: „nie” od Ciebie, reakcja może być różna. Może się cofnąć, przerwać to, co robi albo wręcz przeciwnie – kontynuować czynność mimo zakazu. Sprawdza w ten sposób, jak daleko może się posunąć. Robiąc coś „zakazanego” może na Ciebie zerkać. To dowód na to, że ma świadomość ustanowionych przez Ciebie zasad.Dziecko jest coraz bardziej świadome swego imienia, uczy się też imion domowników. Jest też niezwykle wyczulone na dotyk.Dziecko przepada za śmiechem i żartami i zaczyna samo je inicjować. Śmiech ma ogromny wpływ na kształtowanie się jego usposobienia i osobowości.


 

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.

 • beata1mm moja mała zaczeła chodzić jak skończyła roczek ale długo sie do tego uczyła bo bardzo bała sie upaśći chyba 2 miesiące wstawała siadała i tylko 1 raz upadłą

  16-03-2011 14:33:22

  zgłoś naruszenie
 • andziakadula Synek zaczął chodzić gdy miał 10,5 miesiąca zaskoczył nas baaaaaardzo:)

  06-05-2011 21:04:07

  zgłoś naruszenie
 • aniabrodawska No moja corcia zaczyna stawiac pierwsze kroczki,kuca,siada i wstaje,robi 2-3kroki i kuca lub powoli siada,ale najpierw zaczela raczkowac,ciesze sie i jestem z niej dumna,i nie boi sie jak sie przewroci,i nie poddaje sie,artykul dosc fajny

  07-07-2011 17:57:04

  zgłoś naruszenie
 • edytka86 najlepsze jest raczkowanie

  22-11-2011 19:46:39

  zgłoś naruszenie
 • yvonta Śmiech to zdrowie

  11-01-2012 16:10:34

  zgłoś naruszenie
 • natalusia2512 Moj synek ma 9 miesiecy i 3 tygodnie i przeszedl dzis caly ogrodek

  24-06-2012 21:30:50

  zgłoś naruszenie

Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!