oceń Ocena:
****

|

|

rozmiar czcionki

2010-06-23

Pierwszy spacer noworodka

Drugi miesiąc życia dziecka to czas pierwszego spaceru i wizyty kontrolnej w przychodni. Nie można też zapomnieć o kolejnych szczepieniach noworodka.

Galeria

Lekarze zalecają by z niemowlakiem na pierwszy spacer wybrać się dopiero ok. piątego tygodnia. Należy go jednak poprzedzić tzw. werandowaniem. Dziecko leży po prostu w wózeczku przy szeroko otwartym oknie. Wszystko po to by bobas przyzwyczaił się do świeżego powietrza i np. do podmuchów wiatru. Pierwszego dnia werandowanie niech trwa nie dłużej niż pół godziny. Przez kolejne dwa, trzy dni wydłużaj ten czas aż do godziny. Dopiero wtedy można wybrać się na pierwszy prawdziwy spacer. Decyzję o wyjściu na spacer zależy przede wszystkim od tego czy dziecko jest zdrowe. Oczywiście musimy dostosować ubiór do warunków pogodowych tak, aby nie przegrzać ani nie wyziębić dziecka. Na pierwszy spacer warto pójść do parku. Zanim jednak wyjdziemy, dobrze się przygotujmy
 

Co zabrać na spacer? Torba przede wszystkim
Torba powinna mieć specjalne przegródki. Na spacer nigdy nie zabieraj torby w kształcie worka. Herbatka przygotowana dla bobaska lubi się wylać a tylko torba z przegródkami temu zapobiegnie.
 

Pieluchy i środki pielęgnacyjne
Warto kupić specjalną wodoodporną matę do przewijania. No i nie można zapomnieć o pieluchach. Oprócz jednorazowych warto wziąć chociaż ze dwie tetrowe. Pomogą gdy maluszek uleje. Dobrym rozwiązaniem są też chusteczki pielęgnacyjne, które podczas spaceru pomogą usunąć zanieczyszczenia ze skóry dziecka. W sklepach można kupić pakowane pojedynczo, przeznaczone właśnie na spacer. Niezbędnie trzeba włożyć do torby delikatny krem do smarowania skóry dziecka.
 

Jedzenie dla dziecka
Podczas spaceru najlepsze będą przekąski w słoiczkach. Wymagają jednak zabrania łyżeczki. Pamiętaj by była dobrze zapakowana. Dzidzia ucieszy się gdy na spacer zabierzemy też jej ulubioną grzechotkę albo inną zabawkę montowaną do ramy wózka.
 

Wizyta w przychodni
Jednym z istotniejszych momentów drugiego miesiąca życia dziecka będzie z pewnością wizyta kontrolna w przychodni. Będzie kontrola wagi dziecka, ocena regularności wzrostu. Lekarz zbada też wzrok i słuch malucha. Lekarz zapyta czy dziecko unosi główkę leżąc na brzuszku i nóżki gdy leży na plecach.
 

Szczepienia
Trzeba też będzie zajrzeć do kalendarza szczepień. W drugim miesiącu życia, po sześciu tygodniach od szczepienia przeciwko WZW typu B (wirusowe zapalenie wątroby) bobasa czekają dwie kolejne dawki tej szczepionki. Druga dawka powinna być podana jednocześnie z pierwszą dawką szczepionki DTP. Ma ona zapobiec trzem chorobom: błonicy, tężcowi i krztuścowi. Dziecko musi jeszcze przyjąć szczepionkę przeciw Polio.
 

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.

 • andziakadula Synka urodziłam w maju, a na pierwszy spacer wybraliśmy się już po tygodniu.

  28-03-2011 20:55:20

  zgłoś naruszenie
 • beata1mm my tez pierwszy spacer odbylismy po takim okresie a urodziła się w wrześniu

  27-04-2011 20:55:58

  zgłoś naruszenie
 • andziakadula Drugi miesiąc to czas pierwszego spaceru - jeszcze nie słyszałam żeby ktoś czekał dwa miesiące z pierwszym spacerem.

  12-05-2011 21:24:48

  zgłoś naruszenie
 • matmol93 TEn portal odrazu mi sie podoba :d

  25-07-2011 09:18:53

  zgłoś naruszenie
 • enist ja tez szybciutko, po 10 dniach

  27-07-2011 09:24:41

  zgłoś naruszenie
 • edytka86 trzeba uważać

  24-11-2011 15:36:36

  zgłoś naruszenie
 • yvonta Moja córa urodziła się w styczniu zaraz spadł śnieg i na taki prawdziwy spacer wybraliśmy się dopiero po 2 miesiącach wcześniej werandowanie i takie krótkie wypady

  11-01-2012 16:18:46

  zgłoś naruszenie

Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!