oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2012-06-25

Pobieranie krwi pępowinowej

Jeśli ktokolwiek z Państwa zastanawia się czy pobranie krwi pępowinowej jest bezpieczne dla matki czy też dziecka - mam dobrą wiadomość: proces ten nie tylko jest bezpieczny i prosty, ale również nie zakłóca przebiegu porodu. Krew można pobrać zarówno podczas porodu naturalnego, jak i cięcia cesarskiego.

Galeria

Do porodu należy zabrać ze sobą specjalistyczny zestaw do pobrania krwi, który został wcześniej przygotowany przez pracowników Banku Komórek Macierzystych. Zestaw zawiera wszystko co jest niezbędne do jej jałowego pobrania.

Najważniejszym elementem zestawu jest sterylny pojemnik pobraniowy, który składa się z trzech worków połączonych ze sobą jałowymi drenami oraz drenu głównego zakończonego dwoma igłami o dużej średnicy. Duża średnica igły pozwala pobrać krew nawet w sytuacjach jeśli jest niewiele czasu, np. podczas szybko odklejającego się łożyska. Procedura jest wykonywana przez przeszkolony personel położniczy szpitala tuż po urodzeniu dziecka, przecięciu pępowiny oraz odkażeniu miejsca wkłucia na żyle pępowinowej. Krew pępowinowa spływa do jednego worka, pozostałe dwa służą do procesu preparatyki. Po jej pobraniu położna pobiera również parę mililitrów krwi obwodowej matki dziecka do wykonania przez Bank Komórek badań serologicznych. Do tego służy specjalna próbo-strzykawka znajdująca się w zestawie.

Po pobraniu krwi pępowinowej oraz krwi matki materiał trafia do zestawu, w którym znajduje się czytnik temperatury. Ostatnim etapem jest wypełnienie przez położną protokołu pobrania krwi pępowinowej, zabezpieczenie zestawu przed transportem i przekazanie kierowcy.


Zestaw jest tak skonstruowany oraz zbudowany, że utrzymuje stabilną temperaturę krwi po jej pobraniu, aż do momentu rozpoczęcia jej preparatyki.
 

 

 

 

Justyna Morgaś
www.novumbank.com

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.


Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!