oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2010-06-24

Pobudzajmy rozwój naszego maluszka

Pierwsze słowa, pierwsze kroki. To najlepszy czas na odkrywanie świata, który teraz stoi otworem.

Galeria

Drogi rodzicu. Twoje dziecko niedługo kończy pierwszy rok życia. Daj mu więc dużo swobody w poznawaniu świata. Kontroluj jednak cały czas sytuację bo bezpieczeństwo szkraba jest najważniejsze. Mały wędrowniczek nie chce być stale przypięty do wózka. Zachęcaj dziecka do chodzenia ale zachowaj przy tym szczególną ostrożność. Postaw w pewnej odległości od dziecka na tyle ciekawy przedmiot, że będzie musiało zrobić dwa-trzy kroczki by go dosięgnąć. Tak najszybciej wyrobi w sobie umiejętność stawiania kroków.

 

Aktywność przede wszystkim
Mniej ruchliwe dziecko dobrze jest aktywizować, skłaniając je do naśladowania. Pobawcie się razem. Stań na czworakach i powiedz do dziecka by próbowało Cię dogonić albo niech dziecko ucieka a Ty próbuj zmierzać w jego kierunku. Poukładaj zabawki w niewielkiej odległości od dziecka by mogło do nich dotrzeć albo stawiając kroczki albo poruszając się na czworakach. Gdy dziecko jest bojaźliwe, wspieraj je. Nigdy nie wyśmiewaj dziecka, że boi się zrobić dwa kolejne kroczki. Spróbuj wejść z dzieckiem na zjeżdżalnię i zjechać razem z nim. Gdy maluch przekona się, że to przyjemne, kilka razy i będzie chciał zjeżdżać sam. Pohuśtaj się z dzieckiem na dużej, parkowej huśtawce. Wyjdź z dzieckiem do parku, do supermarketu. Pokazuj mu jak najwięcej. Za drzwiami domu znajdzie interesujący świat. Nawet wyjście na deszcz jest dla dziecka ciekawym doznaniem. Pokaż dziecku sklep zoologiczny. Będzie zafascynowane oglądaniem kolorowych rybek w akwarium albo małych chomików oglądanych zza szyby.

 

Nowe zabawki
Zastanów się nad zakupem zabawek, które dziecko może pchać albo ciągnąć. Mały wózeczek lub samochodzik z przypiętym na czas spaceru sznureczkiem to dobry sposób by w małym wędrowcu wyćwiczyć kolejne umiejętności. Można też spróbować z małym rowerkiem, na którym trzeba się odpychać nóżkami. Jeśli dziecko nie da rady poruszać się na takim rowerku, odłóż to ćwiczenie na kilka miesięcy. Przy okazji nie martw się, że coś jest nie tak. Po prostu każde dziecko rozwija się inaczej.

 

Mały artysta
Dziecko ćwiczy odruch dwoma rękami i poszczególnymi palcami. Można to również poćwiczyć używając kredek. Maluchy uwielbiają bazgrać kredkami świecowymi. Przyklej do stołu taśmą papier by się nie zsuwał a kredki zabieraj gdy dziecko zaczyna gryzmolić nie tam gdzie powinno. Reaguj też, gdy maluch wkłada kredki do buzi. Pokaż dziecku że na garnku można grać jak na bębenku. Daj mu drewnianą łyżkę, pokaż jak to zrobić i pozwól bębnić. Gdy opanuje nową umiejętność, wyraź z tego powodu radość oklaskami. Sukces cieszy jeśli jest zauważony.
Warto przy okazji podkreślić, że roczne dzieci mogą mieć problemy z koncentracją. Może się zdarzyć, że jedną zabawką potrafią bawić się przez pół dnia a inną są znudzone po kilku minutach zabawy. Nic w tym dziwnego. Umiejętność skupiania się dzieci opanowują stopniowo.

 

Rób wszystko to co ja
Pobawcie się razem z dzieckiem w powtarzanie. Tata klaszcze w dłonie, potem mama i wreszcie kolej na maluszka. Potem nowe, równie łatwe zadanie. Po kilku próbach dziecko samo będzie wiedziało, kiedy i co ma zrobić.Oglądajcie razem kolorowe książeczki z obrazkami zwierząt i naśladujcie odgłosy konia, krowy, kury.
 

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.


Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!