oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2010-07-08

Pod względem tempa, dzieci rozwijają się inaczej

Dzieci nie dojrzewają w tym samym tempie, poza tym – jak my wszyscy – różnią się od siebie umiejętnościami i talentami, nie ma więc sensu nieustannie ich porównywać. Jednak warto wiedzieć, co powinien umieć malec w określonym wieku, by nie przeoczyć jakiegoś problemu.

Galeria

Zwracaj uwagę na to co potrafi Twoje dziecko. Chociaż każdy rozwija się w różnym tempie, to jeśli nie dostrzeżesz opóźnienia w rozwoju smyka, może się okazać, że zaczną narastać. Na przykład mało sprawny ruchowo trzylatek odstaje od rówieśników tylko trochę, ale jeśli nie zachęcimy go do ruchu, jako sześciolatek może być już w tyle. Lepiej wychwycić problem i postarać się go rozwiązać. Jeśli dziecko sobie z czymś nie radzi, np. z rysowaniem, zacznie unikać tej aktywności, a więc nie będzie ćwiczyć. Podpowiemy, co zrobić gdy dziecko ma kłopot z niektórymi umiejętnościami.

 

Bieganie, skakanie...
Większość trzylatków biega, prawie się nie przewracając, potrafi przeskoczyć przeszkodę, zejść po schodach, nawlec na sznurek duży koralik. W tym wieku uwielbiają harce i psoty. Dziecko szaleje i rozwija się fizycznie. Jeśli jednak jest trochę mniej sprawne, spróbuj je zachęcić. Wspieraj je i pokaż mu jego mocne strony. Najważniejsze, by w siebie wierzyło, bo postawa „i tak się nie uda” tylko pogłębia problem. Proponuj zabawy ruchowe, które dziecku się podobają. Jeśli nie lubi biegać, być może chętnie będzie tańczył albo kopał piłkę. Nie stawiaj dziecka przed zadaniami, które je przerastają, bo szybko się zniechęci i z zabawy nic nie wyjdzie.

 

Nie porównuj
Obserwuj uważnie swoje dziecko, także na tle rówieśników ale ugryź się w język jeśli będziesz porównywać dziecko. Nigdy nie mów: „Adam potrafi narysować dom, a Ty nawet kółeczka nie potrafisz narysować”. Podobne porównania ranią i nie mobilizują do działania. Maluch i tak doskonale zdaje sobie sprawę, co potrafią jego rówieśnicy. Sama wiedza jednak nie wystarczy, żeby robić to co oni.

 

Przede wszystkim koncentracja
Dzieci w tym wieku potrafią skupić się tylko przez kilka, kilkanaście minut. Jeśli więc maluch ma kłopot z koncentracją nie rozpraszaj go. Trudno się skupić na rysowaniu, gdy wokół są porozrzucane zabawki, gra muzyka, w telewizji akurat pokazują ulubioną bajkę. Spróbuj więc za każdym razem stworzyć dziecku takie warunki do zabawy, by nie miało problemów ze skupieniem się na konkretnej czynności. Gdy uda mu się skończyć jedno zadanie, nieistotne czy będzie to narysowanie domku, kółka czy zbudowanie wieży z klocków, pochwal je za to. Kończenie zadania będzie dobrym sposobem na nauczenie koncentracji. Umiejętność koncentracji można poćwiczyć, jeśli rodzice często będą dziecku czytać. Gdy dziecko słucha opowiadań lub bajek, musi być skupione, bo brak koncentracji powoduje zgubienie wątku.

 

Nauka samodzielnego ubierania
Trzylatek będzie podejmować próby samodzielnego ubierania się. Chociaż jako rodzice nie możecie jeszcze wymagać by potrafił się ubrać samodzielnie od stóp do głów, spróbujcie stworzyć sytuację, by nie czekał, aż ktoś go obsłuży. Dzieciak powinien już wiedzieć na jakie części ciała zakłada się poszczególne elementy garderoby, i próbować, próbować, próbować. Jeśli ma z tym kłopoty pomagaj mu ale nigdy nie wyręczaj. Możesz np. wciągnąć skarpetkę na nóżkę do połowy i poprosić by malec dokończył zadanie. Bądźcie cierpliwi. Na początku ubieranie zajmie dziecku dużo czasu. Dlatego go nie popędzaj. Lepsze będzie mobilizowanie. Warto też podpowiedzieć, że na początku warto zdecydować się na łatwiejsze do ubrania rzeczy. Jeśli bluza lub koszulka, to z dużym otworem na głowę, jeśli spodnie to na gumce. Buty najlepsze będą na rzepy.

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.

  • andziakadula Mój synek na jednej rzeczy też skupia się dosłownie kilka minut, rzadko się zdarza aby poświęcił więcej czasu na jednej rzeczy.

    30-03-2011 11:15:56

    zgłoś naruszenie
  • yvonta Nika uwielbia rysowac ale denerwuje się szybko jak jej nie wychodzi kiedys powiedziałam jej że ja tez nie wszystko od razu umiałam, bardzo się zdziwiła ;)

    09-11-2011 19:58:54

    zgłoś naruszenie

Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!