oceń Ocena:
*

|

|

rozmiar czcionki

2010-06-24

Podajemy dziecku mięso

Delikatny kurczak, indyk lub królik. Ugotowane osobno, potem dodane do warzyw i zmiksowane. Tak właśnie może wyglądać jeden z obiadków dla sześciomiesięcznego dziecka.

Galeria

Mięso to ogromna nowość dla Twojego dziecka. Powinno być bardzo delikatne i oczywiście zmiksowane. Lekarze, opierając się na najnowszych badaniach, radzą by podawać dziecku pierwsze produkty z glutenem. Zmniejsza to znacznie ryzyko rozwoju celiakii (trwałej nietolerancji glutenu). Ale wróćmy na chwilę do mięsa. Raz, dwa razy w tygodniu można zastąpić mięso gotowaną rybą. Jeśli zdecydujesz się na łososia, pamiętaj że lepszy będzie dziki niż hodowlany. Zwróć uwagę, żeby wyjąć wszystkie ości a potem zmiksować. Podawanie ryb tak małym dzieciom to nowość w żywieniu – do tej pory uważano, że powinno się ryby dawać dopiero po ukończeniu pierwszego roku życia. Trzeba zwrócić uwagę, że ryby mogą silnie uczulać dlatego zanim nakarmisz nimi dziecko, skonsultuj się z pediatrą.

 

Owoce i produkty glutenowe
W tym wieku dziecko może jeść owoce w formie przecierów. Co ważne, nie powinno się już do nich dodawać cukru. W diecie mogą się też znaleźć produkty zbożowe lub kaszka manna. Smakowite i pożywne będą też przetarte brokuły, kalarepa czy por. Kiedy podajemy dziecku owoce lub warzywa, trzeba je zawsze dokładnie wyszorować, umyć i zetrzeć, najlepiej na tarce plastikowej lub szklanej. Zupki i papki zawsze podajemy dziecku łyżeczką. Jakość markowych produktów oferowanych w sklepach na szczęście jest dobra. Nie zwalnia nas to jednak od uważnego czytania etykiety. Data ważności i szczelność opakowania pozwalają zaoszczędzić czas i pracę. Gdy w ten sposób urozmaicamy dietę, pamiętajmy, że na początku podajemy nowy produkt przez około tydzień i dokładnie obserwujemy dziecko. Oczywiście nie podajemy od razu całego słoiczka ale ćwierć łyżeczki. Jeśli dziecka nie boli brzuch, nie ma wysypki, można wprowadzać kolejny produkt. Jeśli pojawi się jakiś niepokojący sygnał, najpierw czekamy aż objawy ustąpią i dopiero wprowadzamy kolejną nowość. I niech nas nie zdziwi, że nowe produkty przechodzą przez przewód pokarmowy w postaci niezmienionej. Dziecko dopiero uczy się trawić coś innego niż mleko mamy.
 

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.


Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!