oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2012-01-24

Podróż z maluchem

O tym, że maluch musi jechać bezpiecznie przypięty w foteliku wszyscy wiedzą, ale jest jeszcze kilka rzeczy, o których warto pamiętać przed wyjazdem.

Galeria

Środek transportu
Na dłuższe podróże oczywiście najwygodniej wybrać się własnym samochodem. Dzięki temu w każdej chwili można się zatrzymać, odpocząć, przewinąć czy nakarmić malca. Jeśli jednak nie jest to możliwe na podróż z niemowlęciem znacznie lepiej wybrać pociąg niż autobus. I tu informacja dla rodziców dzieci do lat czterech – każdy pociąg posiada przedziały przeznaczone właśnie dla nich. Najczęściej są one umieszczone na początku wagonu. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza jeśli pociąg jest przepełniony. Wystarczy zgłosić się do konduktora, który otworzy zarezerwowany dla maluchów przedział.


Podróż samochodem – co zabrać
Jeśli wybieramy się w podróż własnym samochodem warto pamiętać o zabraniu wszystkich koniecznych rzeczy. Przede wszystkim dziecko musi być przewożone w foteliku. Obowiązkowo powinny być też pod ręką pieluszki, chusteczki nawilżane, ubranko na zmianę, coś do jedzenia i picia i oczywiście ukochane zabawki malca. Dobrym pomysłem jest też zaopatrzenie się w płytę z piosenkami dla dzieci lub audiobooki z bajkami. Wyjeżdżając ze starszym dzieckiem można zabrać również laptopa, na którym będzie mogło np. obejrzeć ulubiony film.


Postoje
Jeżeli podróż będzie trwała długo trzeba zaplanować postoje przynajmniej co dwie godziny. Oczywiście jeśli maleństwo akurat śpi można skorzystać z tego i postój odsunąć w czasie. Chwila odpoczynku jest potrzebna zarówno dziecku jaki rodzicom. W tym czasie można pozwolić dziecku na trochę ruchu, niemowlę wziąć na ręce i przejść się kawałek, a starszemu pozwolić pobiegać wokół samochodu. Warto pamiętać, że polskie autostrady mają wyznaczone miejsca postojowe, przy których znajdują się place zabaw dla maluchów. Jeśli pogoda nie sprzyja spacerom można wybrać na postój np. stację benzynową. Obecnie bardzo często znajdują się przy nich bary, a toalety są dostosowane do potrzeb małych dzieci (są tam specjalnie przygotowane miejsca do przewijania).


Środki bezpieczeństwa
Przede wszystkim trzeba pamiętać o sprawdzeniu już wspomnianego fotelika, czy jest dobrze zamontowany oraz czy dziecko jest dobrze przypięte. Nigdy nie można zostawiać dziecka samego w samochodzie, nawet jak śpi, a my wychodzimy na chwilkę. Dzieci są nieprzewidywalne, dlatego nigdy nie wiadomo, co się stanie kiedy malec się obudzi. Poza tym jeśli na zewnątrz jest wysoka temperatura istnieje ryzyko udaru cieplnego.

 

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.

 • tataLUKA dużo podróżujemy, ale staramy się to robić w nocy, tak by Mała przesypiała podróż

  30-01-2012 14:57:54

  zgłoś naruszenie
 • tataLUKA jeszcze nie widziałam na stacji benzynowej miejsca do przebrania dziecka...

  01-02-2012 17:25:51

  zgłoś naruszenie

Poczytaj również

 • Kuwada – męski poród?

  Ty masz zachcianki, nie możesz się na nic zdecydować, jesteś bezsilna i płaczesz bez powodu. A jak Twój...

 • Niepewne ojcostwo - trudny temat...

  Każde dziecko powinno mieć dwoje kochających je rodziców. Niestety zdarza się, że nie zawsze sytuacja...

 • Zabawa z tatą

  Nie masz pomysłu na zabawę ze swoim dzieckiem, oto kilka przydatnych podpowiedzi.

 • Pierwsze dni w domu

  Właśnie na świecie pojawiło się Twoje dziecko. Takie malutkie i kruche. Żona cała w skowronkach, a Ty jesteś...

 • Czym grozi późne ojcostwo?

  O tym, że wiek kobiety ma wpływ na przebieg ciąży i zdrowie dziecka, wiedzą wszyscy. Okazuje się jednak, że wiek...

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!