oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2012-09-28

Ponowne rozpoczęcie współżycia

Jesteś już po porodzie, odczekaliście z partnerem okres „wstrzymywania się” od współżycia. Nadszedł czas gdy macie zielone światło. Jest tylko jeden problem, jest to ostatnia rzecz na którą masz ochotę..Jesteś już po porodzie, odczekaliście z partnerem okres „wstrzymywania się” od współżycia. Nadszedł czas gdy macie zielone światło. Jest tylko jeden problem, jest to ostatnia rzecz na którą masz ochotę..

Galeria

Niestety scenariusz jest podobny w przypadku wielu par, które po płomiennym miesiącu miodowym i gorącym romansie wypalili się Tuś po wydaniu potomstwa na świat. Jesteś tak zmęczona, że jedyne o czym marzysz w wolnej chwili to błogi sen. Nie masz czasu na inne odczucia. Większość kobiet, które przed ciążą prowadziły regularne współżycie z partnerem, po ciąży ma spore wątpliwości czy uda im się współżyć tak często jak przed ciążą. Prawda jest taka, że większość kobiet ma problemy z odczuwaniem pożądania. Jest wiele przyczyn, a ono niektóre z nich:
 

  • Twoje hormony jeszcze się nie ustabilizowały i nie wróciły do poziomu z przed ciąży, to one hamują pożądanie.
  • Libido Twoje jak i Twojego partnera przegrywa w walce z bezsennymi nocami, męczącymi dniami, brudnymi pieluchami i płaczącym dzieckiem.
  • Twoja obawa przed bólem, rozciągnięciem pochwy lub ponownym zajściem w ciąże może „zdusić” każdy romans.
  • Pierwszy po porodzie, bolesny stosunek może sprawić, że myśl o dalszych próbach jest odpychająca a samo współżycie staje się nieprzyjemne i niezręczne.
  • Uczucie skrępowania z powodu braku intymności może zgasić namiętność. Chociaż rozsądek podpowiada Ci, że dziecko jest nieświadome tego, co robicie, ciało reaguje inaczej.
  • Macierzyństwo może pochłonąć całą miłość, którą jesteś gotowa w tej chwili dać. Czasami nie potrafisz wydobyć jej z siebie ani trochę więcej, nawet dla partnera.
  • Karmienie piersią może zmniejszyć Twoje potrzeby na intymność i seks już nie będzie Cię tak interesować.
  • Wyciek mleka, stymulowany przez pieszczoty, może być niewygodny, zarówno dla Ciebie i partnera. Teraz piersi służą głównie do karmienia dziecka, trudno Ci będzie pogodzić się z myślą, że służą tez dostarczaniu przyjemności.

 

Prognozy na przyszłość są jednak obiecujące. Nie powinnaś się martwić, na pewno namiętność powróci. Tymczasem, by wzmóc w sobie zainteresowanie seksem i usprawnić jego realizację:
 

Nie śpiesz się ze swoim pożądaniem. Potrzeba co najmniej 6 tygodni by Twoje ciało wróciło do normalności. Czasami ten okres jest dłuższy w przypadku gdy miałaś cesarskie cięcie lub trudny poród. Jeżeli karmisz piersią miesiączka nie pojawi się przez kilka miesięcy. Póki nie poczujesz się gotowa na rozpoczęcie współżycia nie zmuszaj się do tego.
 

Znajdź inne sposoby. Stosunek płciowy nie jest jedyna formą wyrażania miłości. Jeśli jeszcze nie jesteś gotowa na współżycie spróbuj innych pieszczot, trzymania się za rękę, masażu. Tak jak to było na początku znajomości, romans jest istotnym początkiem.
 

Nie zniechęcaj się bólem. Wiele kobiet jest zaskoczonych i zniechęconych bólem związanym z poporodowym stosunkiem. Jeśli miałaś nacięcie krocza to mogą wiązać się z tym dolegliwości i niestety mogą one trwać miesiącami po zdjęciu szwów.Spróbuj kremów nawilżających, lekarz może Ci przepisać estrogeny w kremie, które zmniejszą ból.


Nie oczekuj zbyt wiele. Podejdź do sprawy z miłością i cierpliwością, nie oczekuj spontanicznego orgazmu podczas pierwszego stosunku po porodzie. Ćwiczenie mięśni Kegla pozwoli Ci odzyskać odpowiednie napięcie mięśni macicy. Możecie tez spróbować różnych pozycji, które pozwolą kontrolować penetrację i zmniejszyć nacisk na okolicę krocza.


Przystosuj swoje życie do wymogów. Musisz pamiętać, że teraz masz w domu małego człowieczka, który jest waszym priorytetem i wyznacznikiem czasu. Kiedy śpi, to macie czas dla siebie. Zaplanuj romantyczne rozrywki, na czas w którym dziecko śpi. Jeśli dziecko obudzi się w trakcie kulminacyjnego punktu waszego wieczoru to pamiętaj, że „mała przeszkadza czka” może poczekać trzy minutki. Pogódź się z tym, że seks nie będzie już tak częsty, postaw na jakość a nie ilość.


Rozmawiaj. Udane życie seksualne powinno być budowane na wzajemnym zaufaniu i zrozumieniu. Dlatego nie wykręcaj się bólem głowy, gdy jesteś zmęczona po całym dniu z dzieckiem. Powiedz partnerowi szczerze co Ci jest. Jeśli coś innego Ci przeszkadza on musi o tym wiedzieć. Na pewno zrozumie i pomoże.

 

 

 

 

 

Opracowane na podstawie „Pierwszy rok z życia dziecka” H. Murkoff, A. Eisenberg, S. Hathaway B.S.N.

Agata Pawlicka

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.


Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!