oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2012-03-19

Poród w domu?

Słyszałaś o tym dużo. Jedna z koleżanek zdecydowała się, ale Ty dalej nie jesteś pewna. Urodzić w domu czy w szpitalu?

Galeria

Rodząc dziecko w szpitalu masz zapewnioną opiekę, zarówno lekarza i położnej. Nie jesteś sama. Gdy jest to Twój pierwszy poród to rodzi on wiele lęków – w końcu jest to coś nieznanego. W szpitalu masz zapewnione całodobowe wsparcie. Możesz czuć się pewniejsza i spokojniejsza. Czuwają nad Tobą osoby, które znają się na tym co robią.

Decyzję o urodzeniu dziecka w domu musisz przemyśleć bardzo dobrze. Porozmawiaj na ten temat z partnerem. Razem podejmijcie decyzję.


Najczęstszymi wątpliwościami jakie pojawiają się przy rozważaniu porodu w domu jest to, czy jest on na pewno bezpieczny. Musisz wiedzieć, że bezpieczeństwo nie zależy od miejsca porodu, tylko od stanu Twojego organizmu. Jeśli jesteś zdrowa, nie miałaś żadnych komplikacji w czasie ciąży to spokojnie możesz się zastanawiać nad domowym porodem. Powinnaś poddać się badaniom i przeprowadzić rozmowę z położną, która zajmuje się przyjmowaniem porodów w domu. Taka rozmowa jest bardzo ważna, powinniście razem z partnerem przekonać położną, że poród w domu jest naprawdę tym czego pragniesz. Takie rozmowy nie tylko pozwolą Ci na zrozumieniu całej sytuacji, ale także uświadomisz sobie, że naprawdę jesteś na to dobrze przygotowana. Spotkasz się z położną kilka razy przed porodem. Spotkania z nią to czas na nawiązanie wzajemnych, pozytywnych relacji, które są niezbędne do prawidłowo przeprowadzonego porodu w domu.

Przygotowując się do porodu w domu powinnaś wykonać następujące badania:
- odczyn Wassermana – po 32 tygodniu ciąży,
- obecność wirusa HIV – po 32 tygodniu ciąży,
- USG – po 36 tygodniu ciąży,
- PLT – po 36 tygodniu ciąży (to badanie pozwoli Ci sprawdzić, czy nie grozi Ci krwotok)
- badanie moczu i morfologia – po 37 tygodniu ciąży,
- miano IgG i IgM różyczki, cytomegalii i toksoplazmozy – w I trymestrze, w II trymestrze jeśli brak odporności i obowiązkowo w III trymestrze.

Jeżeli nastąpi taka konieczność, to położna skieruje Cię na jeszcze inne badania. Musisz pamiętać, że jeżeli nie masz skierowań  od lekarza, który ma podpisana umowę z NFZ to za wszystkie badania będziesz musiała zapłacić. Jest to koszt około 350zł.


Jeśli masz zamiar rodzić w domu to niezbędne do tego będzie przygotowanie mieszkania.

Powinnaś zaopatrzyć się w:
- folię (najlepsza będzie grubsza folia remontowa);
- podkłady jednorazowe (Semi);
- podpaski (duże, bawełniane)
- prześcieradła i ręczniki (muszą być przede wszystkim czyste i dobrze wsiąkać wilgoć);
- butelki jednorazowe (z zamrożoną wodą).

Wiedza położnej pozwala na ocenę przebiegu porodu. W razie konieczności powie, czy trzeba udać się do szpitala. Nie powinnaś mieć żadnych obaw czy szpital Cię przyjmie gdy zdecydowałaś się na poród w domu. Szpital ma taki obowiązek. Tak na wszelki wypadek przed domem powinien stać zatankowany samochód.

Cena porodu w domu
Decydując się na poród w domu powinnaś spodziewać się wydatku w kwocie około 2500zł. Bardzo często w tej kwocie zawarte są też poporodowe wizyty położnej, wystawienie koniecznej dokumentacji do zarejestrowania dziecka w USC i książeczka zdrowia.


Gdzie znaleźć położną?
Najlepiej by było dla Ciebie gdyby położna mieszkała gdzieś w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania. Musisz szukać takich informacji w szpitalach czy przychodniach. Informacji może Ci także udzielić Szkoła Rodzenia, dlatego warto pytać.


 

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.


Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!