oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2010-07-12

Próba wegetarianizmu

Coraz większa rzesza rodziców próbuje przyzwyczajać swoje dzieci do diety wegetariańskiej. Skala zjawiska zależy od typu diety, od tego, czy rodzice dojrzeli do zrozumienia potrzeb rosnącego dziecka, i od tego, jak bardzo są zaangażowani w "otoczkę ideologiczną" wegetarianizmu.

Galeria

Wegetarianizm ma wiele twarzy. Najbardziej radykalna jest dieta wegańska, której pewną odmianą jest dieta makrobiotyczna składająca się ze zbóż pełnoziarnistych, warzyw, roślin strączkowych, wodorostów, orzechów i owoców. Najbardziej liberalna jest natomiast dieta semiwegetarian (półwegetarian), którzy ograniczają lub eliminują ze swego jadłospisu mięso, ale dopuszczają jedzenie produktów opartych np. na tłuszczach zwierzęcych. Wszyscy unikają jedzenia mięsa lub w ogóle nie biorą go do ust, ale część jada ryby. Czy taka dieta jest zdrowa dla dzieci? Gdy dzieci od chwili urodzenia karmiono piersią, zmian nie zaobserwowano. Dopiero od 5-6 miesiąca, gdy dietę dzieci zaczęto rozszerzać, zauważono u dzieci gorszy rozwój psychoruchowy i upośledzenie wzrastania. Wszystko przez niedobór energii, białka, witamin B12 i D, wapnia, ryboflawiny. Mleko matek pozostających na diecie makrobiotycznej zawierało mniej witaminy B12, wapnia i magnezu.

 

Diety wegetariańskie
Dotyczy to jednak skrajnej postaci wegetarianizmu. Karmienie piersią przez matkę, która stosuje dietę lakto-ovo-wegetariańską nie ma niedoborów żywieniowych (np. witaminy B12), nie niesie ze sobą ryzyka zaburzeń wzrastania dziecka.Według badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii wśród wegetariańskiej społeczności Hindu stwierdzono, że noworodki są lżejsze, krótsze i mają mniejszy obwód głowy. Inne badania wykazały, że dzieci chowane na diecie wegańskiej i makrobiotycznej wolniej rosną w pierwszych pięciu latach życia.Diety: wegańska i makrobiotyczna mogą prowadzić do ciężkich zaburzeń stanu odżywienia. Dlatego, zdaniem wielu lekarzy, taki sposób żywienia dziecka powinien być karany jako przestępstwo przeciwko zdrowiu i życiu. Rodzicom, którzy dietę wegańską czy makrobiotyczną chcą stosować u dzieci, trzeba uświadomić skalę zagrożenia i odpowiedzialności za skutki takiego postępowania. Bardziej liberalne diety, np. lakto-ovo-wegetariańska z rybą od czasu do czasu nie jest dla zdrowia dziecka groźna. Warto jednak, by pozostawało ono pod opieką lekarza lub dietetyka, który rozumie zasady diety wegetariańskiej i w razie potrzeby zaleci jej wzbogacenie w witaminy, wapń i składniki mineralne.Taka mało urozmaicona dieta może tez oddziaływać niekorzystnie na organizm młodego człowieka. Nadmiar błonnika może powodować zaburzenia wchłaniania manganu, selenu i cynku. Z kolei nadmierna suplementacja cynku może upośledzić wchłanianie żelaza, a łączne podawanie dodatkowo żelaza i kwasu foliowego może upośledzić wchłanianie cynku, który jest ważny nie tylko dla dzieci, ale i wegetarianek w ciąży.

 

Czym zastąpić mięso?
Gdy rodzice chcą zastąpić czymś mięso, dobrym sposobem staje się soja. Jednak jako jedyne źródło białka nie jest wystarczająca. Dziecko powinno dostawać także produkty mleczne, jajka i ryby.

 

Czym zastąpić karmienie piersią?
Produkty zastępujące karmienie piersią i oparte na białku sojowym mają tak zmodyfikowany skład, że mogą być stosowane u niemowląt i podawane zamiast mleka także starszym dzieciom (jako napój lub podstawa do przygotowania np. kaszek). Niedobory składu aminokwasowego soi są w tych rodzajach mleka uzupełnione przez producenta. Inne rodzaje "mleka sojowego", które nie mają charakteru produktów specjalnie przeznaczonych dla niemowląt, nie nadają się dla małych dzieci.

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.


Poczytaj również

 • Czy Twój maluszek jest marudny?

  Twoje dziecko jęczy, kwęka, marudzi, kaprysi i biadoli? Nie ono jedno – kilkulatki są mistrzami świata w...

 • Idziemy do przedszkola

  Dziecko w przedszkolu ma kontakt z wieloma rówieśnikami. A co za tym idzie będzie bardziej narażony na...

 • Lewa czy prawa? Dominacja rączek

  Albert Einstein, Aleksander Wielki czy Juliusz Cezar zasłynęli nie tylko swoimi osiągnięciami naukowymi czy...

 • Gotujmy razem

  Trzylatek bardzo ucieszy się z możliwości przygotowania prostych potraw razem z rodzicami. Oto kilka...

 • Zdrowe vs. dobre

  Dziecko chce parówkę z ketchupem a Ty starasz się podawać zawsze zdrowe potrawy. Pozwalać na taką chwilę...

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!