oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2010-06-21

Przebieg ciąży

Początek ciąży liczy się od pierwszego dnia ostatniej miesiączki kobiety. Gdy kobieta potwierdzi swoją ciążę przy pomocy testu ciążowego, badania krwi lub badania ginekologicznego, jest już zazwyczaj w czwartym, piątym lub szóstym tygodniu ciąży, a więc pierwszy miesiąc ma już za sobą.

Galeria

Pierwszy trymestr
Objawy ciąży w pierwszym tygodniu są trudne do zaobserwowania. Dopiero bowiem siódmego dnia po zagnieżdżeniu, zarodek wyglądający do tej pory jak kuleczka, ulega pofałdowaniu tworząc kilka warstw komórek. Następuje powolny rozwój zarodka a później płodu. Z jednej warstwy komórek zwanej blastodermą rozwinie się zarodek, z drugiej zaś powstaną błony płodowe. W piątym tygodniu ciąży rozwija się zgrubienie nazywane smugą pierwotną. Wytacza ona główną oś ciała przyszłego dziecka, wzdłuż której rozwinie się niebawem kręgosłup. Tydzień później rozwija się zaczątek układu nerwowego. Wzdłuż smugi pierwotnej pojawia się zagłębienie. Powstaje cewa nerwowa, z której rozwinie się rdzeń kręgowy i nerwy obwodowe. Kilka dni po powstaniu cewy nerwowej istnieją już zaczątki mózgu i rdzenia kręgowego dziecka. Pojawiają się również zaczątki oczu. Zarodek ma już 40 par mięśni położonych wzdłuż osi ciała. Pojawiają się zaczątki kończyn, najpierw ramion a później nóg. Na razie wyglądają jak króciutkie płetwy. W tym samym momencie powstaje zaczątek serca i naczyń krwionośnych zaopatrujących wszystkie tworzone odcinki ciała. Mięsień sercowy rozpoczyna przepompowywanie krwi. Można rozróżnić wątrobę i nerki, ale na razie nie pełnią one swych funkcji. Zaczynają się tworzyć: tarczyca, pęcherzyk żółciowy i śledziona. Formuje się klatka piersiowa zawierająca zalążek płuc. Tydzień później, w ósmym tygodniu serce bije już zdecydowanie. Rozwija się ucho środkowe odpowiedzialne za słuch i utrzymanie równowagi. Bardzo szybko rozwija się mózg, głowa płodu jest na tym etapie nieproporcjonalnie duża w stosunku do innych części ciała. Zarysowuje się kształt szyi, widoczne stają się usta, zaczynają rozwijać się nozdrza. Zarodek zaczyna wykonywać pierwsze ruchy, jednak będą one jeszcze przez kilka tygodni niewyczuwalne dla matki. W dziewiątym tygodniu dziecko ma długość 2 cm. Na początku trzeciego miesiąca bardzo szybko rosną kończyny. Szkielet intensywnie kostnieje. Wszystkie szczeliny twarzy, będące pozostałościami skrzeli, zarastają. Żołądek przesuwa się na swoje miejsce i powstają warstwy mięśniowe przełyku, żołądka i jelit. Ukształtowane są już duże naczynia krwionośne.

 

Płód na początku trzeciego miesiąca ciąży
Dziecko znajduje się w pęcherzu płodowym. Widoczne są: pęcherzyk żółtkowy, pęcherz płodowy i łożysko. Serce jest już ostatecznie ukształtowane. Pompuje krew do ciała płodu, a także dwiema tętnicami pępowinowymi do łożyska, które stanowi już odrębny narząd. Trzynasty tydzień ciąży jest ostatnim tygodniem trzeciego miesiąca ciąży. Jest to też ostatni tydzień pierwszego trymestru, od następnego tygodnia zaczyna się drugi trymestr ciąży. Maleńki dzieciaczek otoczony jest około płynem owodniowym, który umożliwia mu nieskrępowane ruchy i swobodny rozwój. Po zakończeniu pierwszego trymestru znacznie maleje ryzyko poronienia. Mijają także poranne mdłości i inne dolegliwości związane z pierwszymi objawami ciąży. Między trzecim a czwartym miesiącem ciąży występuje jedno z prawdziwie zdumiewających zjawisk rozwoju. W tym okresie narządy wewnętrzne, mięśnie i układ nerwowy ulegają zróżnicowaniu i rozpoczyna się wytwarzanie między nimi połączeń. Teraz więc, kiedy mózg wysyła sygnały, mięśnie odpowiadają na nie i płód porusza nóżkami, obraca stopy i zgina paluszki. Delikatne rączki płodu mogą zginać się w stawach łokciowych i nadgarstkach, a dłoń zaciska się w piąstkę. Duża główka osadzona na krótkiej szyi wykonuje niewielkie obroty. Oczy są jeszcze stale zamknięte zrośniętymi powiekami, twarzyczka płodu wykonuje jednak grymasy, porusza gałkami ocznymi, marszczy się, porusza wargami i otwiera usta. Pod koniec pierwszego trymestru płód jest małą, w pełni ukształtowaną, ważącą 30 g i mierzącą 7,5 cm długości, istotą ludzką.

 

Drugi trymestr
W czwartym miesiącu skóra jest cienka, luźna i pomarszczona. Na czubkach palców dłoni i stóp wytwarzają się poduszeczki dotykowe, podobne poduszeczki powstają na dłoniach i stopach. Płuca płodu są obecnie zapadnięte, Nie ma w nich jeszcze pęcherzyków płucnych. W piątym miesiącu ciąży rozwój narządów jest już dość zaawansowany. Nie jest jednak możliwe by płód przeżył poza organizmem matki. Na tym etapie ciąży płód może wykonać silny chwyt dłonią, co wskazuje na daleko posunięty rozwój siły mięśni, koordynacji ich ruchów oraz istnienie wyraźnego odruchu chwytnego. W piątym miesiącu zaczyna się wymiana zużytych komórek na nowe. Dotyczy to przede wszystkim skóry. W ciągu piątego miesiąca długość dziecka sięga 19 cm, a waga około 230 g. Pod koniec tego miesiąca ciąży szkielet składa się w znacznej mierze z twardej tkanki kostnej. W tym czasie powstaje owłosienie oraz wyrastają brwi. Włosy na głowie płodu osiągają taką długość, że można by je obcinać, gdyby był bezpośredni dostęp do dziecka. Ruchy dziecka w brzuchu matki stają się wyraźne, matka wyczuwa i odróżnia obroty całego ciała oraz ruchy nóżek - kopanie. Poprzez ścianę jamy brzusznej udaje się odróżnić w pewnych momentach niektóre okolice ciała płodu - czasem łokieć, czasem główkę, nóżkę, pośladki. Od czasu do czasu płód może mieć czkawkę, która powoduje rytmiczne wstrząsy w jamie brzusznej matki co 2-4 sekundy. W szóstym miesiącu płód ma 25-30 cm, a waga około 700g. Płód staje się miniaturowym człowieczkiem o proporcjach ciała zbliżonych do proporcji ciała dziecka po urodzeniu. Teraz powieki otwierają się, Cały czas trwa proces kostnienia Płód czerpie składniki mineralne do budowy szkieletu z organizmu matki, powinna więc ona dbać o odpowiednią ilość wapnia w pożywieniu, aby zapobiec odwapnieniu kości. Zaczyna się tworzyć kręgosłup człowieka. Warto przypomnieć, że składa się z 33 kręgów, ma 150 stawów i 1000 wiązadeł, które go podtrzymują.

 

Trzeci trymestr
Jeśli w tym miesiącu ciąży nastąpi poród, dziecko ma szansę na przeżycie. Nie jest jeszcze samodzielne i wymaga dodatkowej opieki, mającej zastąpić czynności organizmu jego matki. Podstawowym czynnikiem jest rozwój układu nerwowego, a szczególnie mózgu, który w tym właśnie czasie może już kierować rytmicznymi ruchami oddechowymi, kontrolować ruchy połykania (jeśli pokarm jest podawany do ust) i regulować temperaturę ciała. Jeśli te czynności nie są wykonywane wystarczająco dobrze, aby utrzymać przy życiu przedwcześnie urodzone dziecko, wówczas podaje się tlen do niedojrzałych pęcherzyków płucnych, jedzenie zaś podaje się często w małych ilościach, a wcześniak trzymany jest w inkubatorze z kontrolowaną sztucznie temperaturą. Siedmiomiesięczny płód ma ok. 30 cm i waży około kilograma. Cały czas rosną dziecku włosy. Płód może ssać kciuk, czasami dziecko po urodzeniu może mieć stwardnienie skóry na kciuku spowodowane wielotygodniowym jego ssaniem. Ujawnia się inteligencja i osobowość. Ósmy miesiąc to etap przyrostu dziecka na wadze. Rączki i nóżki ulegają zaokrągleniu. matowoczerwona skóra nabiera odcienia różowego. Gdyby doszło do porodu, nagromadzony tłuszcz byłby pomocny w utrzymaniu temperatury ciała wcześniaka. Dziecku urodzonemu w ósmym miesiącu oddychanie sprawiało by wciąż jeszcze trudności. Przyczyną ich było by jednak nie tyle niedostateczny rozwój ośrodków oddechowych w mózgu, ile pęcherzyków płucnych. Muszą one być odpowiednio przekształcone, aby mogły wypełniać się powietrzem i służyć wymianie tlenu i dwutlenku węgla pomiędzy powietrzem i krwią. Ośmiomiesięcznym wcześniakom trzeba podawać tlen, aby zabezpieczyć przeżycie. W dziewiątym miesiącu dziecko jest już mniej ruchliwe. Wszystko przez to że wypełnia prawie całą przestrzeń w brzuchu mamy i nie ma za bardzo gdzie się ruszyć. Waga przy urodzeniu zależy w pewnej mierze od sposobu odżywiania się matki. Nie należy dążyć do urodzenia bardzo dużego dziecka. Dlatego matka musi dbać o swoją dietę nie tylko z uwagi o wygląd zewnętrzny, ale też ze względu na możliwość uniknięcia trudności przed porodem i w czasie porodu.

 

Poród
Przed urodzeniem w większości przypadków płód przyjmuje pozycję "do góry nogami", główka opuszcza się do miednicy matki. Pozycja ta jest najbardziej dogodna dla dziecka i najbezpieczniejsza w czasie porodu. W dziewiątym miesiącu ciąży dziecko jest w zasadzie przygotowane do przyjścia na świat w każdej chwili. Maź płodowa, masa złożona z martwych komórek nabłonka skóry i tłuszczu, przestaje pokrywać całe ciało, pozostaje tylko warstwa na plecach. Płyn owodniowy staje się mętny z powodu zmieszania ze złuszczoną mazią płodową. W jelitach gromadzi się znaczna ilość smółki złożonej ze żółci i martwych złuszczonych komórek jelit, przewodów żółciowych i trzustkowych. Po urodzeniu smółka zostanie wydalona na zewnątrz, zjawisko to jest całkowicie normalne. W ciągu dziewiątego miesiąca płód nabiera odporności dzięki przechodzeniu do niego przeciwciał z krwi matki. W okresie 10-14 dni przed porodem macica obniża się. Ta zmiana pozycji płodu odczuwana jest przez matkę zwykle jako ulga. Oddychanie staje się łatwiejsze dzięki zmniejszeniu ucisku na przeponę i płuca. Matka w tym okresie może odczuwać lekkie skurcze macicy. Skurcze te pomagają dziecku w przyjęciu dziecku właściwej pozycji przed porodem. Zaczyna się akcja porodowa.

 

Przeczytaj również:
- Co szkodzi mojemu dziecku?
- Kiedy i jak kupować ubranka dla dzieci? Jak je wybrać?
- Czego unikać w ciąży?

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.

 • Krzyś Fajny artykuł

  24-06-2010 16:10:02

  zgłoś naruszenie
 • betikul Ciekawy artykuł.Kiedy byłam w ciąży ciągle chciałam wiedzieć co się dzieje z moim dzidziulkiem

  08-12-2010 20:15:59

  zgłoś naruszenie
 • madziarka19 Czytając zastanawiałam się jak to się ma do mojego maleństwa.Ile rzeczywiście ma teraz centymetrów i i jak się rozwija.Życie jest cudem.

  03-02-2011 06:16:53

  zgłoś naruszenie
 • Ychna ciekawy artykuł i można go przedłożyć na swoje własne życie i maleństwo w środku pod serduszkiem :)

  04-02-2011 18:22:04

  zgłoś naruszenie
 • andziakadula oj zgadzam się z wami dziewuszki nic dodać

  07-03-2011 08:44:09

  zgłoś naruszenie
 • kate1980 super artykuł. ja będąc w ciąży miałam wydrukowane z internetu kolejne etapy mojego dziecka. wiedziałam co się z nim dzieje w każdym tygodniu, co już potrafi a co jeszcze nie ma rozwiniętego.

  11-03-2011 08:00:36

  zgłoś naruszenie
 • kate1980 super artykuł. ja będąc w ciąży miałam wydrukowane z internetu kolejne etapy mojego dziecka. wiedziałam co się z nim dzieje w każdym tygodniu, co już potrafi a co jeszcze nie ma rozwiniętego.

  11-03-2011 08:00:52

  zgłoś naruszenie
 • beata1mm ja bardzo szybko stwierdziłam że jetstem w ciąży bo już po tygodniu bo tak samo jak w pierwszej ciąży niemogłam jeździc samochodem ale drógą ciąże to chyba szybciej umiemy stwierdzić

  15-03-2011 20:47:47

  zgłoś naruszenie
 • beata1mm ja juz mam nasczęście poród za soba i te 9 miesięcy bo u mnie był to koszmar

  22-03-2011 21:57:55

  zgłoś naruszenie
 • ewcia03bar bardzo lubię czytać takie artykuły - obecnie jestem w 30 tygodniu ciąży więc artykuł tym bardziej dla mnie;-)

  04-04-2011 21:55:38

  zgłoś naruszenie
 • asia Ja też, jak każda przyszła mama, chciałam znać jak najbardziej szczegółowo przebieg ciąży. Korzystałam głównie z książki "W oczekiwaniu na dziecko", a później z poradników, które dostałam od koleżanek i swojego lekarza.

  Mam jedno pytanie do artykułu:
  "W okresie 10-14 dni przed porodem macica obniża się."
  To występuje u każdej kobiety czy tak jak inne objawy, u jednej występują, a u innej nie?

  10-06-2011 17:50:35

  zgłoś naruszenie
 • izka9120 Fajnie opisane ;) Dobrze jest wiedzieć jak rozwija się dziecko w brzuszku ;)

  10-09-2011 19:15:47

  zgłoś naruszenie
 • ewelka165 Dużo przydatnych wiadomosci

  12-09-2011 22:40:36

  zgłoś naruszenie
 • edytka86 trzeba uważac

  24-11-2011 10:30:23

  zgłoś naruszenie
 • edytka86 fajny artykuł

  24-11-2011 10:30:44

  zgłoś naruszenie
 • wejma ciekawy artykół

  04-01-2012 14:41:30

  zgłoś naruszenie
 • wejma ciekawy artykuł

  04-01-2012 14:42:30

  zgłoś naruszenie
 • lilithbb Ja będąc w ciąży co tydzień szukałam informacji jak wygląda moje dziecko i co się z nim dzieje :)

  01-02-2012 08:22:45

  zgłoś naruszenie
 • yvonta dziecko w łonie mamy rozwija się tak szybko

  19-03-2012 13:12:41

  zgłoś naruszenie

Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!