oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2010-07-15

Przesadna nadopiekuńczość oraz podział obowiązków w wychowaniu

Przesadna nadopiekuńczość i troska rodziców na upadek, mogą utrwalić w nim strach przed podejmowaniem nowych wyzwań. Dlatego, gdy Twój maluch kolejny raz niegroźnie się przewróci, zamiast od razu podbiec do niego, spróbuj zachęcić go do samodzielnego wstania i ponownej próby pokonania odległości między Wami.


Galeria

Dobrze będzie też zakupić usztywniane w kostce buty, najlepiej z atestem ortopedycznym. Uczcie dziecko chodzenia w bucikach. Zakładajcie je najpierw w domu na krótką chwilę – dziecko musi się do nich przyzwyczaić. Zwróćcie też uwagę, że dziecko jest bardzo ciekawskie i chce wszystkiego dotykać. Choć zadaniem rodziców jest wspieranie dziecka w jego poznawaniu świata, to jednak musisz również wyraźnie zaznaczyć, że nie wolno mu dotykać i badać wszystkiego. Trzeba stanowczo reagować na wszystkie próby zabawy kuchenką, zarówno gazową jak i elektryczną, telewizorem czy porcelaną itd. Twoja konsekwencja sprawi, że maluch nie tylko będzie bezpieczny, ale pozna również ważną zasadę życia w społeczeństwie. Dobrze też rozwijać umiejętności malucha i czytać każdego dnia książeczki. Można też nakłonić niemowlaka do samodzielnego przeglądania książeczek. Wielu rodziców błędnie uważa, że książki nie są dobrymi zabawkami dla dziecka, tymczasem zabawa w oglądanie obrazków najprawdopodobniej zaowocuje sympatią do czytania w późniejszym wieku. Ten okres życia dziecka to także czas odstawiania od piersi. Zwiększona częstotliwość pieszczot i czułości powinna maluszkowi pomóc znieść te trudne dla niego chwile. Dobrze, jeśli moment zakończenia karmienia naturalnego nie zbiegnie się w czasie z chorobą albo ważnymi zmianami w życiu dziecka: pójściem do żłobka, przeprowadzką itd.

 

Podział obowiązków  w wychowaniu
Istotnym elementem niech życia całej rodziny niech stanie się sprawiedliwy podział obowiązków w wychowaniu. Mama nie powinna rezerwować dla siebie wszystkich miłych obowiązków, takich jak huśtanie, czytanie, czy spacery, jednocześnie zrzucając na ojca tych czynności, które wiążą się z protestami dziecka (np. mycie główki). Dzięki uczciwemu podziałowi miłych i tych mniej miłych obowiązków maluch szybciej pokona swój dystans wobec taty.

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.


Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!