oceń Ocena:
*

|

|

rozmiar czcionki

2010-07-12

Przeziębienie u dziecka

Jak walczyć z przeziębieniem u dzieci? Cieknący nos, obrzęk błony śluzowej nosa lub niedrożność, kichanie i gorączka.

Galeria

Do tego drapiące gardło, suchy kaszel, zmęczenie, utrata apetytu. To wszystko obrona organizmu przed infekcją wirusa przeziębienia.

 

Wszystko o przeziębieniu
Przeziębienie u dzieci może występować przez cały rok jednak najczęściej zdarzają się od jesieni do wiosny. Przyczyną są prawie zawsze wirusy. Dzieci są szczególnie podatne na przeziębienia bo nie potrafią jeszcze wytworzyć odporności. W przeciwieństwie do powszechnie panujących sądów, chodzenie w zimie z gołą głową, zamoczenie stóp, zimne powietrze i tym podobne, nie powodują przeziębienia. Najczęstszą przyczyną przeziębienia jest przenoszenie „ręka w rękę”. Przykład: dziecko z przeziębieniem wyciera sobie nos, a następnie podaje rękę koledze podczas zabawy. Wirus przeniesiony. Możliwa jest też droga kropelkowa w wyniku kichania i kaszlu. Okres wylęgania wynosi zwykle od 1 do 4 dni. Przeziębienie może być często przekazywane dalej już na dzień lub dwa przed wystąpieniem objawów.


A jak długo trwa przeziębienie?
Zwykle siedem do dziesięciu dni. Dla większości chorych to trzeci dzień jest dniem przesilenia. Jak leczyć? Zwykle domowe sposoby leczenia przeziębienia u są najlepsze. Niech dziecko zostanie w domu przynajmniej przez pierwsze trzy dni. Nie jest konieczne ograniczanie aktywności fizycznej gdyż ruch stymuluje wytwarzanie adrenaliny, która jest naturalnym środkiem znoszącym obrzęk. Dobrze będzie nawilżyć powietrze aby dopomóc w oczyszczeniu i udrożnieniu nosa. Można stosować środki zmniejszające obrzęk śluzówek ale tylko zapisane przez lekarza. U małych dzieci są one często nieskuteczne. Należy też zmienić dietę. Musi być w niej dużo płynów, zwłaszcza ciepłych. Rosół jest naprawdę skuteczny. Częste ale mniejsze posiłki będą lepsze. Nie ma konieczności ograniczania spożycia mleka. W przeciwieństwie do powszechnie panujących sądów, nie powoduje zwiększenia produkcji śluzu. Zgodnie ze starym porzekadłem, że lepiej zapobiegać niż leczyć, należy zmienić nawyki żywieniowe. Unikaj stosowania pieców kominkowych opalanych drewnem, które powodują emisję zanieczyszczeń. Myj dokładnie ręce po kontakcie z osobami przeziębionymi. Pamiętajcie, że nic nie chroni dziecka całkowicie przed wirusami przeziębienia. Przeciętny maluch choruje na przeziębienie sześć do ośmiu razy w roku.


Kiedy wezwać lekarza?
Gdy dziecko jest ospałe, nie ma apetytu, ma zielonkawą lub żółtawą wydzielinę z nosa, ma świszczący oddech lub oddycha gwałtowniej niż zwykle. Jeśli ma trudności w połykaniu lub zaczerwienione gardło albo powiększone węzły chłonne, nie czekajcie, tylko jedźcie do lekarza. Warto też umówić się na konsultację gdy dziecko jest niespokojne, budzi się z krzykiem w środku nocy albo ma gorączkę powyżej 38,9 stopni C ub niższą ale utrzymującą się przez ponad 4 dni. Obowiązkowo należy spotkać się z lekarzem gdy objawy utrzymują się przez ponad 10 dni.

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.

 • lilka dobrą metodą jest zaaplikowanie dziecku herbaty rozgrzewającej, polecam zwłaszcza jedną:
  Herbata cytrusowa z imbirem
  • torebka Irving Tea Coctails Cytrusy z nutą imbiru
  • 1/2 łyżeczki utartego imbiru • kawałek cynamonu •miód
  Zaparz herbatę, dodaj imbir, cynamon, miód, wymieszaj. Wypij powoli, małymi łykami. Od razu połóż się do łóżka.

  17-01-2011 17:35:17

  zgłoś naruszenie
 • beata1mm ja nienawidze chorowania mojej córy bo zanim u niej rozpocznie sie choroba to najpierw ma tydzień kaszel i tydzień katar więc leczenie 2 tygodnie plus potem diagnoa właściwa lekarza

  27-04-2011 21:02:08

  zgłoś naruszenie
 • Marta Przeziębienie u dzieci to niestety normalka, w szczególności kiedy mają styczność z innymi maluchami, np. w żłobku czy przedszkolu. A najgorsze w tym wszystkim jest to, że często rodzice przeziębionych dzieci zamiast zostać z nimi w domu, puszczają je do innych, a te zarażają pozostałe dzieci i tak robi się błędne koło.

  26-05-2011 12:30:41

  zgłoś naruszenie
 • asia Im szybciej zacznie się leczyć przeziębienie u dzieci domowymi sposobami tym lepiej. Pół biedy jeśli dorosły musi brać antybiotyki, bo o siebie nie zadbał, ale u dziecka w szczególności jak tylko zauważy się katarek czy kaszel, trzeba szybko reagować.

  Na pewno dobre będą tu różnego rodzaju herbatki rozgrzewające, w tym malinowa, albo gorące mleko z miodem i leżenie w łóżku, do czego dziecko nie jest łatwo zmusić.

  10-06-2011 17:55:31

  zgłoś naruszenie
 • yvonta Niestety właśnie przechodzimy katarek i oby się na nim skończyło

  06-01-2012 20:40:57

  zgłoś naruszenie
 • cyklonKatrina sok z malin do herbaty, rutinoscorbin, syrop np www.stodal.pl i wietrzenie domu, szczególnie pokoju, gdzie malec lezy

  23-10-2012 19:17:57

  zgłoś naruszenie
 • mundka Ja jakiś czas temu spotkałam się z ekstraktem z pelargonii afrykańskiej (pelavo) i muszę powiedzieć, że dobrze wspomógł moje dziecko w walce z infekcją. Znacznie szybciej niż zwykle poszła nam walka z przeziębieniem.

  27-02-2014 12:00:10

  zgłoś naruszenie

Poczytaj również

 • Próba wegetarianizmu

  Coraz większa rzesza rodziców próbuje przyzwyczajać swoje dzieci do diety wegetariańskiej. Skala...

 • Przyjęcie urodzinowe

  Choć jeszcze za wcześnie na wynajęcie klauna czy magika, nie znaczy, że nie warto organizować dziecku przyjęcia...

 • Idziemy do przedszkola

  Dziecko w przedszkolu ma kontakt z wieloma rówieśnikami. A co za tym idzie będzie bardziej narażony na...

 • Czy Twój maluszek jest marudny?

  Twoje dziecko jęczy, kwęka, marudzi, kaprysi i biadoli? Nie ono jedno – kilkulatki są mistrzami świata w...

 • Ból brzucha u dziecka

  Dolegliwości ze strony układu pokarmowego są dokuczliwe i bolesne. U dzieci problem jest tym większy, że często...

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!