oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2011-07-26

Bezpłodność u mężczyzn i kobiet - przyczyny

Niepłodność jest jedną z chorób, która co prawda nie zagraża życiu ale niewątpliwie jest niezwykle poważna (głównie z uwagi na aspekt psychologiczny).

Galeria

Jej przyczynę rozpoznaje się u około 90% par. pozostałe 10% nigdy nie dowiaduje się dlaczego nie może mieć potomstwa. Zdarza się również, że niepłodność spowodowana jest kilkoma czynnikami równocześnie ( ok. 10-30 % par).
U mężczyzn określenie przyczyn niepłodności jest zdecydowanie prostsze niż w przypadku kobiet.
Istnieje wiele czynników, które w znaczący sposób wpływają na płodność par. Wiele spośród nich jest znanych, ale sporo do dziś nie zostało jeszcze zdiagnozowanych.

 

Podstawowe czynniki, które wpływają na płodność kobiety:
Wiek – wiek kobiety a właściwie wiek jej jajeczek odgrywa bardzo ważną rolę. Po 31 roku płodność kobiety spada.
Waga oraz aktywność fizyczna – bezpłodności sprzyja zarówna niedowaga jak i nadwaga. Również zbyt mocne forsowanie organizmu może powodować problemy z płodnością.
Styl życia – niekorzystny wpływ na płodność kobiety mają alkohol, kofeina oraz papierosy. Badania wykazały, że panie, które palą powyżej 20 papierosów dziennie oraz rozpoczęły palenie przed ukończeniem 18 roku życia mają o 25% mniejsze szanse na poczęcie dziecka niż kobiety niepalące.
Praca zawodowa - ograniczenie płodności może być spowodowane dużym stresem w pracy ale także narażeniem na działanie wysokich dawek związków chemicznych, substancji toksycznych oraz wysokiej temperatury.
Czynniki emocjonalne – nastawienie oraz samopoczucie ma ogromny wpływ na płodność. Kobiety, które mają problemy z poczęciem dziecka bardzo często borykają się ze stanami depresyjnymi. Choroba ta stanowi natomiast jedną z głównych przyczyn niepłodności.
Zakażenie chlamydią trachomatis – z przeprowadzonych w 6 ośrodkach Europy i USA badań wynika, że aż u 50% kobiet ze stwierdzoną niepłodnością jajowodową pojawiają się dowody infekcji Chlamydia trachomatis.
Nieprawidłowy kariotyp – niepłodność może być spowodowana również czynnikami genetycznymi. Jeśli para ma problem z poczęciem dziecka warto udać się do Poradni Genetycznej na badanie kariotypu. Jest ono konieczne ponieważ w kilku procentach przypadków u jednego z partnerów występuje aberracja chromosomowa.

Przyczyny niepłodności u mężczyzn
Pierwszym krokiem w walce z niepłodnością męską jest zmiana trybu życia oraz swoich przyzwyczajeń. W wielu przypadkach wystarczy zmienić niektóre nawyki, dietę oraz zrezygnować z nałogów aby problem samoistnie ustąpił.

Płodności mężczyzn szkodzą:
• Siedzący tryb życia
• Przegrzanie jąder
• Nadmiar alkoholu
• Szkodliwe warunki w pracy (np. zbyt wysoka temperatura)

Płodności mężczyzn pomagają:
• aktywny wypoczynek
• dieta niskotłuszczowa, bogata w owoce i warzywa
• witaminy A, C, E oraz cynk - poprawiają jakość nasienia
 

Tekst opracowany we współpracy z portalem badaniaprenatalne.pl

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.


Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!