oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2010-07-09

Rozwój kontaktów społecznych oraz pierwsza wizyta w przedszkolu

Złoszczę się z byle powodu, nie chcę słuchać rodziców. Robię to na co mam ochotę. Na dodatek jestem bardzo wstydliwy. To ja, trzylatek.

Galeria

Dla dziecka w tym wieku pojawienie się rodzeństwa powoduje nasilenie takich uczuć jak złość, agresja i zazdrość. Często prowadzą one do rywalizacji. Jeśli rodzice zachowają zdrowy rozsądek, taka sytuacja pozytywnie wpłynie na charakter i osobowość malca. Pamiętaj jednak by nie zachęcać malucha do donosicielstwa. Reaguj tylko w sytuacjach kiedy wasza interwencja jest niezbędna czyli wtedy gdy dzieje się coś rzeczywiście niebezpiecznego i zagrażającego dla dziecka.

 

 

Pierwsza wizyta w przedszkolu
To także okres przygotowania się do pierwszej wizyty w przedszkolu. Normą są ataki histerii i apatyczne zachowania w domu. Nie obarczajcie własnego dziecka obowiązkiem świetnej adaptacji. Każdy bowiem ma prawo do pomarudzenia, okazywania większej czułości i stałego zapewniania o miłości. Dziecko zbyt szybko i nagle pozostawione w przedszkolu na bardzo długi czas może poczuć się odrzucone i niechciane. Przygotujcie je więc do tego. Opowiadajcie co maluszka czeka i jak fajnie będzie w przedszkolu.Rozwój dziecka dotyczy też kontaktów społecznych. Dziecko jest na początku budowania umiejętności społecznych, bycia w grupie, dzielenia się i współpracy. Warto z maluchem odwiedzać jak najczęściej place zabaw i piaskownice by mógł on obcować z rówieśnikami. To świetnie przygotuje go do przedszkola. Zwiększona tolerancja na zachowania rówieśników nie oznacza, że trzylatek zawsze będzie czuły i przyjaźnie nastawiony. Dziecko nadal reaguje impulsywnie. Uderzone z pewnością spróbuje oddać. Wyraz czułości może równie szybko zamienić się w atak agresji.

 

Wprowadzenie pewnych obowiązków domowych
To doskonały czas wprowadzania małych obowiązków. Dziecko w tym wieku może poradzić sobie ze sprzątnięciem własnego pokoju czy też podaniem wody zwierzakowi jeśli taki jest w domu. Nie bójcie się również określać normy obowiązujące w domu. Mogą do nich należeć „jemy przy stole”, „złościmy się tylko w swoim pokoju” itp. Wasz maluch być może będzie się buntował i próbował je łamać ale równie chętnie będzie się im podporządkowywać. W tym wieku dziecko uwielbia mieć zasady, które w jasny sposób określą co wolno, a czego nie wolno robić. Wprowadzone zasady nie tylko porządkują świat malucha, ale sprawiają, że jest on dla nich przewidywalny..W efekcie ma to doskonały wpływ na poczucie bezpieczeństwa malca. Wprowadzone zasady to także informacja dla dziecka, że oto nie jest on pępkiem świata lecz ważnym członkiem pewnej społeczności.

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.

  • yvonta Najgorsze jest to że nie wszyscy rozumieją że taki maluch nie radzi sobie z emocjami i uważają że jest po prostu nie wychowany

    04-01-2012 15:52:16

    zgłoś naruszenie
  • lilithbb Oj bunt, bunt, to drugie imię mojej córeczki ;)

    01-02-2012 08:46:03

    zgłoś naruszenie

Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!