oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2010-06-16

Rozwój zarodka i płodu

Ciąża człowieka trwa zazwyczaj 40 tygodni. Okres ten można podzielić na 9 miesięcy lub na trzy trymestry. Trymestr to okres trwający trzy miesiące. W tym tekście opiszemy pierwszy okres życia zarodka, a następnie płodu.

Galeria

Ciało kobiety przygotowuje się do przyjęcia nowego życia od pierwszego dnia miesiączki. W jajniku rozpoczyna się proces dojrzewania komórki jajowej. Skupienie komórek odżywczych wokół komórki jajowej tworzy pęcherzyk jajnikowy (Graafa), wewnątrz którego znajduje się płyn pęcherzykowy. Pęcherzyk wystaje na powierzchni jajnika i po osiągnięciu dojrzałości pęka. Moment pęknięcia pęcherzyka Graffa nazywa się jajeczkowaniem lub owulacją. Jajeczkowanie odbywa się zazwyczaj pomiędzy 10 a 16 dniem cyklu miesiączkowego. Pod wpływem ciśnienia płynu pęcherzyk pęka i wyrzuca komórkę jajową do jajowodu. Poruszające się rzęski wyścielające jajowód oraz skurcze mięśni jajowodu tworzą prąd pomagający w przesuwaniu się komórki jajowej w kierunku macicy.

 

Ciałko żółte
W tym samym czasie komórka wędruje w stronę macicy, a pęknięty pęcherzyk jajnikowy ulega przekształceniu w ciałko żółte. By doszło do zapłodnienia, do komórki jajowej muszą dotrzeć plemniki. Zanim osiągną cel pokonają znaczną odległość oraz wiele przeszkód. Siła wytrysku nasienia przemieszcza plemniki w głąb pochwy, stamtąd przedostają się do wnętrza macicy. Dalej dostają się do jajowodu, na końcu którego czeka dojrzała komórka jajowa. Po 12 godzinach od momentu poczęcia, czyli wniknięcia plemnika do wnętrza komórki jajowej, w zapłodnionym jaju następuje wymieszanie i połączenie genów ojca z genami matki. Powstaje komórka, zwana zygotą, zawierająca 23 pary chromosomów. W każdej parze jeden chromosom pochodzi od jednego z rodziców. Po około 36 godzinach następuje mitoza. Pojedyncza komórka dzieli się na dwie jednakowe komórki. Te dwie komórki po kolejnych kilkunastu godzinach, również ulegają podziałowi, tworząc zarodek składający się z czterech komórek. Po trzech dniach zarodek składa się z 16 lub 32 komórek, a po 4 dniach - z 60 do 70 komórek.

 

Morula i blastocysta
W ciągu paru dni liczba komórek staje się na tyle duża, że tworzy okrągłą grudkę zwaną morulą, przypominającą wyglądem owoc maliny. Liczba komórek się zwiększa, w tym samym zarodek przesuwa się poprzez jajowód i około 3 dnia od poczęcia przedostaje się do wnętrza macicy. W tym okresie następuje przekształcenie embrionu w blastocystę. Jama blastocysty powoli powiększa się, część komórek przesuwa się na jeden z biegunów. Te właśnie komórki przekształcą się stopniowo w płód, pozostałe zaś utworzą błonę, która wraz z wodami płodowymi będzie osłaniała rozwijające się dziecko.

 

Implantacja zarodka
Między 7 a 9 dniem rozwoju zarodka, a więc w okresie kiedy składa się on z kilkuset komórek, dochodzi do zetknięcia ze ścianą macicy. Następuje nadtrawienie ściany i zarodek zagłębia się w niej - zagnieżdża się. Proces ten nazywa się implementacją zarodka. Naczynia krwionośne ściany macicy wypełniają się krwią, a jej gruczoły zaczynają aktywne wydzielanie hormonów. Zarodek uszkadza część małych naczyń krwionośnych ściany macicy, które napotka po drodze i w ten sposób jest niejako zanurzony we krwi. Krwawiące tkanki macicy uwalniają wielocukier, zwany glikogenem. Służy on jako substancja odżywcza dla zarodka. Jest to pierwsze zewnętrzne źródło pożywienia, które zarodek łapczywie wykorzystuje. Od tego momentu, aż do narodzin, organizm matki będzie dostarczał zarodkowi, później płodowi, niezbędnych substancji odżywczych. Dla kobiety właśnie rozpoczyna się okres 9-ciu miesięcy innych niż wszystkie.

 

Przeczytaj również:
- Przebieg ciąży
- Co szkodzi mojemu dziecku?
- Objawy ciąży w pierwszym tygodniu

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.


Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!