oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2012-01-03

Różyczka

Różyczka to po ospie, odrze i śwince kolejna choroba zakaźna wieku dziecięcego. Podobnie jak wszystkie wyżej wymienione może być ona bardzo niebezpieczna.

Galeria

Podobnie jak w przypadku innych chorób zakaźnych w ostatnich latach można zauważyć znaczny wzrost zachorowalności na różyczkę. Jest to związane z dużą zakaźnością choroby oraz coraz większą liczbą niezaszczepionych  dzieci. Dlatego też warto poznać choć trochę na jej temat.

 

Zakażenie różyczką
Wirus różyczki podobnie jak wirusy ospy czy odry przenoszony jest drogą kropelkową lub przez bezpośredni kontakt z osobą chorą.

 

Przebieg i objawy różyczki
Okres wylęgania choroby wynosi od 14-21 dni od chwili kontaktu z osobą chorą. Chory zaczyna zarażać już ok. 7 dni przed pojawieniem się wysypki, a okres zakażalności kończy się ok. 4-5 dni po jej ustąpieniu. Różyczka ma często objawy podobne do przeziębienia, a wysypka niekiedy jest bardzo delikatna, toteż czasami bywa niezauważana przez rodziców. Głównymi objawami towarzyszącymi tej chorobie są: niewielka gorączka, zapalenie gardła, niekiedy katar, czerwona, powiększone węzły chłonne oraz najbardziej charakterystyczna – wsypka w postaci czerwonych plamek.

 

Leczenie różyczki
Nie istnieje swoisty sposób leczenia tej różyczki. Podobnie jak inne choroby wirusowe leczy się ją przede wszystkim objawowo. Podczas gorączki podawane są leki obniżające temperaturę. Z powodu dużej zakaźności zaleca się również izolowanie dziecka.

 

Możliwe powikłania różyczki
O ile sama choroba ma raczej łagodny przebieg, o tyle możliwe powikłania są bardzo groźne. Wśród najczęściej występujących znajdują się: plamica różyczkowa, różyczkowe zapalenie mózgu oraz różyczkowe zapalenie stawów.

Najgroźniejsza jest jednak różyczka dla kobiet w pierwszym trymestrze ciąży, ponieważ zdarza się, że wirus przekracza barierę łożyskową. W takim wypadku istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo powikłań, które mogą pojawić się u dziecka. Niekiedy ujawniają się one już podczas ciąży innym razem po porodzie, ale zdarzają się również wypadki, gdy pojawiają się dopiero po kilku latach. Do najczęstszych należą: głuchota, zaburzenia mowy, niedobór hormonu wzrostu czy zapalenie mózgu.

 

Zapobieganie różyczce
Jedynym skutecznym sposobem zapobiegania różyczce jest szczepienie dzieci przeciwko tej chorobie. Szczepienie obecnie znajduje się w kalendarzu szczepień. Podawane jest wszystkim dzieciom w 13-14 miesiącu życia, a następnie w 10 roku życia podawana jest dawka przypominająca. Szczególnie ważne jest szczepienie dziewczynek, właśnie z powodu możliwych powikłań u ich przyszłego potomstwa.

 

Joanna Zagórska - pielęgniarka

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.


Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!