oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2010-06-24

Samodzielnie wstaję, chwytam i mówię "pa, pa"

Widoczne próby samodzielności naszego Szkraba

Galeria

Maluch już nie tylko pewnie siedzi bez podparcia. Potrafi sam usiąść, a nawet wstać! Najczęściej siada z pozycji na czworakach. Gdy siedzi, bawi się swobodnie, trzymając zabawki w obu rączkach. Jeśli dostrzeże na dywanie jakiś okruszek, potrafi podnieść go za pomocą palca wskazującego i kciuka. Wyjmuje też mniejsze przedmioty z większych.

 

Samodzielne próby wstawania
Samodzielne siadanie tak bardzo podoba się dziecku, że usypianie malucha będzie dość trudne. Ty go kładziesz, a ono siada albo, co gorsza, wstaje. Niemowlę coraz częściej próbuje wstawać. Robi to przytrzymując się szczebelków łóżeczka lub mebli, gdy jest na podłodze.

 

Bliskość mamy
Maluch ceni sobie teraz towarzystwo, a zwłaszcza bliskość mamy. W stosunku do obcych zachowuje daleko posunięty dystans. Na próby zaczepiania może reagować nawet płaczem. Kiedy się jednak oswoi, głośno się śmieje, pokrzykuje i chętnie popisuje się swoimi umiejętnościami. A potrafi już sporo.

 

Obserwuj rozwój maluszka
Dużo radości przynosi obserwowanie m.in., kiedy dziecko z zapałem powtarza proste ruchy. Będzie robić ,, pa, pa” czy podawać rączkę na hasło ,,cześć ’’. Dziecko nie rozumie znaczenia tych gestów. Wykonuje je, bo podoba się to innym. Są dzieci, które rozumieją już znaczenie słowa „nie”, niektóre potrafią powiedzieć „mama” i „tata” ale nie do końca pojmują znaczenie tych słów. Maluchy, które rozwijają się szybciej w porównaniu do rówieśników, potrafię często też napić się z kubeczka, prawidłowo zareagować na proste polecenia, przez chwilę samo potrafi utrzymać się na nogach bez podparcia. Wiele dzieci poradzi sobie z przejściem dookoła pokoju przytrzymując się mebli.

 

Umiejętność chwytania
Zapewne zwróciliście uwagę, że malec potrafi uchwycić rzecz kciukiem i palcem wskazującym. Ta sztuka była niemożliwa jeszcze miesiąc temu. Pozwala to dziecku chwytać jedzenie w palce, ale także zacząć przewracać strony w książeczce z twardymi kartkami. Amerykańscy badacze określili tzw. ,,kamienie milowe”- umiejętność opanowania czterech podstawowych umiejętności w rozwoju motorycznym: samodzielne siedzenie, raczkowanie, stanie i stawianie pierwszych kroków. Okazało się, że uczestnicy badania, którzy jako dziewięciomiesięczni malcy nie przyswoili ich sobie, byli w testach dla pięciolatków wyraźnie opóźnieni w rozwoju w stosunku do tych, którzy w pierwszym okresie życie mieścili się w normie.
 

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.


Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!