oceń Ocena:
**

|

|

rozmiar czcionki

2010-06-24

Savoir- vivre czyli jak zachować się przy stole

Malec zafascynowany jedzeniem łyżeczką, zanim weźmie coś do buzi, musi to najpierw rozgnieść i wetrzeć w stół lub włosy? To najlepszy moment by zacząć naukę zachowania się przy stole.

Galeria

Jedzenie w towarzystwie małych dzieci może niejednemu odebrać apetyt. Wprawdzie zabawa jest równie ważna jak jedzenie, to gdy jedzenie ląduje na, a nie w buzi dziecka, przy okazji brudzi ubranie i krzesełko, nie jest już tak wesoło. Dla rodzica rozgnieciony jogurt czy ziemniak na stole wydaje się bałaganem. Dla dziecka jest to ciekawe doświadczenie. Można jednak zapanować nad tym by dom nie stał się poligonem doświadczalnym. Dziecku trudno będzie zrozumieć, że nie powinno się rzucać jedzeniem. Jako rodzice możemy ochronić co się da. Pod krzesło podłożyć gazetę, ramiona dziecka okryć śliniakiem a jeśli w kuchni jest bardzo gorąco, to nawet rozebrać go do pieluszki.

 

Przerwij w dobrym momencie
Kiedy zauważysz, że dziecko spędza więcej czasu bawiąc się jedzeniem, niż je konsumując, przerwij posiłek. Sprzątnij wszystko ze stołu, wyjmij dziecko z krzesełka. Dawaj też dziecku dobry przykład. Zwróć uwagę, jak jedzą dorośli członkowie rodziny. Jeśli połykają duże kęsy, głośno mlaskają i rozmawiają z pełnymi ustami, nie oczekuj, że dziecko będzie się zachowywać elegancko.

 

Nie karm, daj szansę dziecku
Nie pozbawiaj dziecka możliwości robienia bałaganu. Nie karm go. Wprawdzie gdy to Ty podasz dziecku kaszkę, kuchnia nie będzie wymagała gruntownego sprzątania, jednak pozbawiasz dziecko wykształcania samodzielności.

 

Przypomnij o sztućcach
Dziecko wie, że łyżeczką można wymachiwać beztrosko na prawo i lewo, warto przypomnieć mu, że w trakcie jedzenia trzymamy ją grzecznie w rączce. Z czasem dziecko się do tego przyzwyczai i samo zacznie używać jej do jedzenia. Dzieci to artyści. Znajdą najbardziej nietypowe zastosowanie dla łyżeczki. Do tego nie reagują na krytykę. Dlatego nigdy nie krzycz by przestało coś robić, bo i tak nie posłucha. Po prostu ignoruj niewłaściwe zachowanie. Jeśli jednak dziecko ładnie poprowadzi łyżeczkę do buzi i trochę zje, nie zapomnij go pochwalić. Miseczka lepsza niż talerz Bardzo łatwo będzie Ci się przyczynić do nauki grzecznego jedzenia. Dobrym sposobem będzie nakładanie kaszki do miseczki a nie na talerz. Jeszcze lepiej gdy miseczka będzie miała przyssawki. Nic się nie wysypie. Żeby uniknąć rozlewania napojów, dobrze podać soczek w kubeczku z pokrywką i dziobkiem. Poza tym za każdym razem podawaj tylko jedną potrawę. Gdy dzieci będą miały na talerzu zbyt kolorowo, zaczną się bawić jedzeniem, zamiast konsumować.

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.


Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!