oceń Ocena:
**

|

|

rozmiar czcionki

2012-04-03

Seks w ciąży - 7 pytań przyszłego taty

Zostaniesz już niedługo tatą, ogromnie się cieszysz.. Nurtuje Cię wiele pytań, nad którymi nigdy wcześniej się nie zastanawiałeś. Okres ciąży dla kobiety jest wyjątkowy, a Ty przecież nie chcesz zrobić swojej partnerce krzywdy, nic chcesz żeby ją coś zabolało, a co najważniejsze nie chcesz aby dziecku stała się krzywda. Oto kilka pytań, na które odpowiedzi powinieneś znać.

Galeria

Czy seks zaszkodzi dziecku?
Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo, to nie ma żadnego zagrożenia dla malucha. Jest on chroniony przez pęcherz płodowy, mięśnie macicy i płyn owodniowy. Podczas współżycia rodziców maluszek odczuwa jedynie lekkie kołysanie. Może mieć podwyższone tętno lub ciśnienie, jest to wynik tego, co robi jego mama (jeśli jej tętno wzrasta, to dziecku też) Maluch czuje, że jego mama jest w dobrym nastroju.

Od czego zależy, czy można współżyć?
Głównie od przebiegu ciąży i samopoczucia przyszłej matki. Jeśli występują krwawienia, bóle brzucha to lekarz zaleca wstrzemięźliwość. Ważnym czynnikiem jest lokalizacja łożyska. Znaczenia ma także, fakt czy ciąża jest mnoga i czy kobieta już wcześniej poroniła. Najlepiej będzie jeśli skonsultujecie się z lekarzem i razem z nim przeanalizujecie waszą sytuację.

Czy można używać żelów intymnych?
Można, należy tylko zwrócić uwagę czy jest on przebadany farmakologicznie i posiada atest. Najlepiej taki lubrykant kupić w aptece. Należy zwrócić uwagę, czy żel jest rozgrzewający. W ciąży ciepło nie jest wskazane.

Co trzeba zmienić, odkąd wiemy o ciąży?
Jeśli dopiero się dowiedzieliście o ciąży to z seksem najlepiej poczekać do pierwszej wizyty u ginekologa. Lekarz sprawdzi w jakim stanie jest zarodek i czy wszystko z nim w porządku. Jeśli chodzi o technikę, to w okresie ciąży należało by zrezygnować z różnego typu akcesoriów erotycznych i pozycji, które mogą zaszkodzić zdrowiu kobiety. Najlepiej zacząć od pozycji klasycznej, a stopniowo wprowadzać delikatne urozmaicenia. Kobieta powinna czuć się komfortowo i bezpiecznie, wykonanie danej pozycji nie powinno wymagać od niej zbyt dużego wysiłku.

Czy można uprawiać seks oralny?
W prawidłowo przebiegającej ciąży nie ma zastrzeżeń dla seksu oralnego. Więc jeśli lekarz nie zalecił unikania seksu, to spokojnie można go uprawiać.

Czy seks może wywołać skurcze porodowe?
Sam seks nie wywoła skurczów porodowych. Natomiast może to zrobić nasienie. Zawarte w nasieniu prostaglandyny mogą spowodować skurcze macicy. Jednak nie powinno to wywołać porodu.

Czy zszyte po porodzie krocze nie pęknie?
Zszyte tkanki – blizny, są nawet mocniejsze niż te zdrowe – przed porodem. Jeśli odczekaliście sześć tygodni po porodzie i lekarz stwierdzi, że wszystko jest w porządku to można się kochać bez obaw.
 

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.


Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!