oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2010-06-24

Siadam, chwytam i rozmawiam

Dziecko siedzi już bez podparcia choć nie potrafi jeszcze samo usiąść. Trzymane pod pachy w pozycji stojącej, opiera ciężar ciała na nogach. Czasami potrafi już przesunąć się w kierunku zabawki i wziąć ją. Choć jeszcze nie raczkuje, są chwile, że próbuje się opierać na dłoniach i stopach.

Galeria

Podczas zabawy przekłada zabawkę z ręki do ręki, potrafi utrzymać mały przedmiot w zaciśniętej pięści. Oprócz tego używa głosu dla przywołania dorosłych; okazuje oznaki niezadowolenia, gdy rodzic odchodzi lub gdy przestaje do niego mówić.

 

Co jeszcze potrafi nasze dziecko?
Nasza pociecha:
- próbuje pić z kubeczka
- wyciąga rękę po podawany przedmiot
- ogląda się w lustrze i wyciąga rękę do swojego odbicia
- śledzi wzrokiem upadające przedmioty i szuka schowanej przez dorosłego zabawki.
Łatwo zauważyć też, że dziecko jest mniej zainteresowane kontaktami z ludźmi. Bardzo fascynujące jest jednak wszystko to, co je otacza. Malec może sprawnie pełzać lub leżąc na brzuchu, próbować odpychać się rączkami i zamiast przybliżać się do zabawki, oddala się. Położony na brzuchu podnosi się na rączkach, unosi pupę, lecz nie potrafi się ruszyć. Nie denerwuj się jednak, jeśli Twoje dziecko nie próbuje pełzać. Niektóre ,,omijają” ten etap i od razu chodzą. Niemowlę umie samo podciągać się do pozycji siedzącej, choć siedzi jeszcze niepewnie. Maluch rwie się już nie tylko do siedzenia, ale i do stania. Kiedy pociągniesz go za rączki z pozycji leżącej, zrobi się sztywny i z Twoją pomocą stanie na nóżki. Mięśnie karku są już na tyle silne, że pewnie podtrzymują głowę.
 

 

Używanie rączek
Niemowlę zaczyna używać rąk i poszczególnych palców na różne sposoby, np. przebiera nimi po ziemi grabiącym ruchem, gdy stara się podnieść jakiś przedmiot. Odkrywa też nowy sposób chwytania – ujmuje przedmiot kciukiem i palcem wskazującym (niczym szczypcami), nie używając dłoni. Dziecko coraz lepiej radzi sobie z trzymaniem kubka, który obejmuje dwoma rączkami. W tym czasie można zaobserwować, czy dziecko chętniej posługuje się prawą bądź lewą ręką (większość niemowląt należy do praworęcznych, tylko 15 proc. do leworęcznych, a niewielka grupa do oburęcznych).Niemowlę w tym okresie zaczyna ujawniać swoją wolę. Podczas posiłku daje do zrozumienia, że np. nie chce więcej jeść odwracaniem głowy czy zaciskaniem ust. Mowa i słuch Twój szkrab staje się prawdziwą gadułą. Gaworzy, wydaje dźwięki sylabowe. Powtarza wielokrotnie te same sylaby np. ,,ma-ma’’, ,,ba-ba’’. Dziecko zaczyna zdradzać poczucie rytmu w mowie, w zabawie i innych czynnościach, może np. naśladować Twoje rozmowy z innymi ludźmi. Uczy się klaskać w celu wytworzenia rytmu. Maluch rozpoznaje wypowiadane przez Ciebie słowa, zwłaszcza te, które odnoszą się do konkretnych obiektów.Dziecko naśladuje Twoją mowę i gesty z coraz większą precyzją. Chce nieustannie odkrywać świat, obraca głowę w stronę, z której dochodzi dźwięk, szuka zabawek, które znikły mu z oczu i porusza się w kierunku pożądanego celu. Dziecko, które nauczy się przemieszczać, ciekawość łączy z obawą. Chciałoby poznawać pokój, sprawdzić, co jest za drzwiami, jednak nie chce tracić Cię z oczu. Czasem przełamuje niepewność i rusza na podbój świata, jednak szybko wraca, żeby sprawdzić czy przypadkiem nie zniknęłaś. To czas, kiedy tylko Ty dajesz mu poczucie bezpieczeństwa.
 

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.

 • andziakadula Mój synek do ósmego miesiąca wszystko brał do prawej jak i do lewej. Teraz jest praworęczny, chociaż nie wiedziałam jak to będzie bo moja mama i brat są leworęczni.

  06-05-2011 21:12:09

  zgłoś naruszenie
  Linkują: INECZKA
 • INECZKA mój synus ma 8 miesiecy i jeszcz nie siedzi. jak go biorę pod paszki to nie ma ochoty wstawac na nózki.ale jak jest podparty to chwilke usiedzi a potem sie chwieje i bach.. czy powinnam sie martwic?

  10-06-2011 09:26:08

  zgłoś naruszenie
  Linkują: INECZKA

Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!