oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2012-03-16

Skala Apgar

Skala Apgar to nazwa pierwszego sprawdzianu jaki przechodzi Twój maluch tuż po urodzeniu.

Galeria

Lekarz zaraz po przecięciu pępowiny łączącej matkę z dzieckiem, bada noworodka pod kątem pięciu parametrów życiowych (wygląd skóry, odruchy, tętno, napięcie mięśniowe i oddech). Dziecko w ten sposób zyskuje punkty, od zera do dwóch punktów. Takie badanie lekarz wykonuje trzy razy, w pierwszej, trzeciej i dziesiątej minucie po porodzie.

Badane parametry
Kolor skóry. Lekarz przyznaje dwa punkty gdy cała skóra jest różowa, jeden gdy jest po części sina, zero gdy całkowicie sina.
Puls. Dziecko dostaje dwa punkty gdy tętno jest wyższe niż 100 uderzeń na minutę, jeden punkt gdy jest niższe od tej wartości i zero gdy jest niewyczuwalne.
Reakcja na bodźce. Lekarz obserwuje reakcję dziecka na bodźce zewnętrzne np. włożony do nosa cewnik (w celu odśluzowania). Jeżeli dziecko reaguje kaszlem bądź kichaniem dostaje dwa punkty, jeżeli reakcja będzie słabsza otrzymuje jeden punkt, a w przypadku braku reakcji zero.
Napięcie mięśniowe. Lekarz przyznaje dziecku dwa punkty jeżeli zaobserwuje, że porusza się ono prawidłowo. Jeden punkt gdy u malucha występuje przykurcz rączek i nóżek, a zero jeśli ciało jest wiotkie.
Oddychanie. Maluch dostaje dwa punkty gdy jego oddech jest miarowy i wyraźny, jeden gdy wolny i nieregularny, zero w przypadku braku oddechu.


Wyniki badania.
Sumuje się poszczególne wyniki na każdym etapie badania. Punktacja od 0 do 3 punktów świadczy o złym stanie dziecka, od 4 do 7 punktów to średni stan dziecka. Często spowodowany jest trudnym przebiegiem porodu. Gdy dziecko otrzyma od 8 do 10 punktów to świadczy to od jego dobrym stanie. Badanie jest wykonywane trzy razy, ponieważ z każdą minutą życia dziecka wartość poszczególnych parametrów może się zmienić. Przeważnie stan dziecka polepsza się. Wyniki badania wpisywane są w książeczkę zdrowia dziecka.

 

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.


Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!