oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2010-07-09

Słowo do słowa, czyli nauka mówienia

Dziecko jest bardzo zainteresowane słowami. W ciągu jednego dnia potrafi przyswoić ich nawet kilka. Wykorzystujcie więc każdą okazję do nauki i wzbogacenia słownictwa.

Galeria

Gdy malec nie może sięgnąć po misia siedzącego wysoko na regale, powiedz: ,,Pomogę ci zdjąć misia, jestem od ciebie wyższa’’. Kiedy krzyczy: ,,Siusiu!’’, zapytajcie ,,Chce ci się siusiu? Chodź, pójdziemy szybko do łazienki’’. Gdy wybieracie w sklepie skarpetki i maluch sięgnie po któreś, powiedzcie: ,,Wybrałeś te pomarańczowe. To chyba twój ulubiony kolor’’. Kiedy idziecie na lody, zauważcie ,,Ty masz jedną kulkę, a ja dwie’’. Jeśli trzeba, dopowiadajcie i uzupełniajcie: gdy zachwycony widokiem pawia w parku malec powie ,,Patrz ptak, ładny’’, uzupełnijcie ,,Tak, ten piękny ptak to paw. Ma wspaniały ogon, prawda? Długi i kolorowy’’.

 

Zabawy językowe
Dwuipółlatek bardzo lubi zabawy słowami, chętnie słucha rymowanek, wyliczanek i wierszyków, śpiewa proste piosenki. I bardzo dobrze bo rym i rytm wyrabiają słuch i ćwiczą pamięć.Dziecku podoba się brzmienie niektórych słów i powtarza je z upodobaniem. Zabawkom nadaje imiona. Maluch chętnie powtarza za dorosłymi słowa i bawi się nimi. Spróbujecie pobawić się z nim w skojarzenia. Powiedzcie jakieś słowo (np. krowa) i zapytajcie malucha z czym mu się ono kojarzy. Malcowi spodoba się też poprawianie was przy lekturze ulubionej książeczki. Zróbcie mu przyjemność i pomylcie się od czasu do czasu. Zamieńcie ptaszka z pieskiem, królewnę z czarownicą. I zaczekaj, aż dziecko jak uważny czytelnik, Ciebie poprawi.

 

Jąkanie?
Niekiedy maluch sprawia wrażenie jakby się jąkał. Najczęściej wynika raczej z natłoku myśli, których dziecko nie potrafi jeszcze dostatecznie ubrać w słowa niż z prawdziwej wady wymowy. Dziecko po prostu szybciej myśli niż wypowiada słowa i dlatego się zacina. Nie każcie mu powtarzać, bo się zdenerwuje, a to tylko pogorszy sprawę.
 

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.


Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!