oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2010-07-08

Spotkanie z dziadkami

Nasze pociechy a ich dziadkowie.

Galeria

Dziadkowie, dzieci, wnuki, ciotki i wujkowie żyli pod jednym dachem lub w bezpośrednim sąsiedztwie. Tak było kiedyś. Dziś wiele rodzin jest rozproszona po kraju ale i po świecie. A to że dzieci powinny spotykać się z dziadkami jest normalne. Dziadkowie zawsze bardzo kochają swoje wnuki, często je rozpieszczają (nieznacznie mogą. Dla dziadków wnuk jest zawsze najpiękniejszy najmądrzejszy. Wszystko potrafi wcześniej niż inne dzieci i oczywiście ma to po babci albo dziadku. Dziadkowie darzą swoje wnuki wielkim uczuciem i bezinteresowną miłością. Mają więcej czasu i cierpliwości, by godzinami bawić się z maluchem czy wielokrotnie opowiadać mu tę samą bajkę. Kontakt z najmłodszym pokoleniem wpływa na nich samych bardzo pozytywnie. Przede wszystkim mobilizuje do ciągłej aktywności życiowej. Jak więc pielęgnować kontakty między najmłodszym a najstarszym członkiem rodziny?

 

Spotkania z dziadkami
Najlepsze będą częste wizyty. Jeśli dziadkowie mieszkają daleko albo dla Wy nie macie możliwości, poproście dziadków by sami przyjechali. Jako emeryci, mają zniżki w pociągu czy autobusie a poza tym nie muszą się spieszyć więc dłuższa podróż w komfortowych warunkach nie powinna być dla nich problemem. Często zdarza się, że dziadkowie wpadają w euforię z powodu przyjścia na świat wnuka. Zwłaszcza gdy jest pierwszy w rodzinie. Są w nim zakochani i zrobią wiele, by poświęcić mu jak najwięcej czasu i pomagać w opiece. Często nieproszeni wtrącają się we wszystkie sprawy z nim związane. Takie nadmierne wtrącanie się w życie młodych rodziców i ich dzieci często tuszuje lęk przed czuciem się bezużytecznym. Najlepiej będzie więc zorgnizować dziadkom i wnukom dużo zajęć. Można zaproponowac wycieczkę do wesołego miasteczka, teatru dziecięcego. Gdy częste przyjazdy i spotkania osobiste nie są możliwe, można skorzystać z telefonu chociaż najlepiej będzie używać telefonu gdy dziecko mówi już cokolwiek. Najczęściej dziecko czuje lęk, gdy słyszy głos w słuchawce ale nie widzie osoby, która do niego mówi. Warto jednak spróbować. Podczas każdej rozmowy z rodzicami lub teściami, podaj słuchawkę dziecku i powiedz: "Babcia jest przy telefonie i chciałaby z Tobą porozmawiać".Przygotuj też album ze zdjęciami dziadków. Nazywaj po imieniu osoby na zdjęciach, opowiadaj o nich. Jak wiadomo babcie słyną z opowiadania bajek. Może warto poprosić by babcia nagrała bajkę na płytę DVD a Ty będziesz puszczać ją dziecku? Dziadkowie mogą opowiadać proste bajki lub śpiewać kołysanki. Przy okazji można nagrać amatorski film video z babcią w roli głównej albo odwrotnie...z dzieckiem w roli głównej. Możesz sfilmować dziecko w czasie kąpieli, podczas prób wstawania albo przy wspólnej zabawie.

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.

 • agat1978 święta prawda, dla mojej córeczki nie ma lepszej nagrody czy lepszego sposobu na jej wyciszenie, jak obiecac spotkanie z dziadkami. Mała nosi ramkę ze zdjęciem dziadka i babci i daje buziaki zdjeciu. Cały czas chce rozmawiać z nimi przez telefon a kiedy ich zobaczy to cały świat może przestać istniec bo jest "babiś" i "dziadziś" :-)

  16-11-2010 08:46:50

  zgłoś naruszenie
 • madzia27 Mój Bartus tez lubi bawic sie z dziadkami i z nimi byc:)

  01-04-2011 11:47:30

  zgłoś naruszenie
 • yvonta wszystkie dzieci potrzebują dziadków

  12-08-2012 21:48:45

  zgłoś naruszenie

Poczytaj również

 • Dziecko na rowerze

  Przyjemnie, zdrowo i ekologicznie. Rower jest wspaniałym sposobem na spędzanie czasu z dzieckiem. Pozwala dziecku...

 • Siadam, wstaję i chodzę

  Dziecko podejmuje próby podnoszenia się z pozycji siedzącej. Nadchodzi też pora stawiania pierwszych...

 • Urządzamy pokój dla dziecka

  Jeśli dziecko spało z rodzicami, nadchodzi czas by przenieść je do własnego łóżeczka. Maluch powinien...

 • Gryzę książeczki i wszystko niszczę

  Chcesz zachęcić dziecko do oglądania obrazków w książeczkach, a zaraz próbuje je zjeść? Jak...

 • Od chodzenia po zmiany nastroju

  Maluch jest bardzo ruchliwy, wykorzystuje też nową umiejętność - chodzenia do tyłu. Opanowanie tej nowej cennej...

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!