oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2010-06-23

Spróbujmy usiąść

W piątym miesiącu wiele dzieci ma na tyle mocne mięśnie, że można zacząć naukę siadania. Oczywiście minie wiele tygodni, zanim nasza pociecha obejrzy razem z nami bajkę zasiadając samodzielnie w fotelu.

Galeria

Poznawanie świata w pozycji leżącej powoli staje się dla malucha nudne. Choć potrafi się przewracać na bok, to zanim usiądzie, minie jeszcze trochę czasu. W tym okresie rodzice powinni być pomocnikami w tym fascynującym pędzie w kierunku siadania. Najpierw następuje etap turlania się, podnoszenia na przedramionach oraz raczkowania. Jeśli mobilizujemy dziecko do poznawania świata, poprzez częste bawienie się z nim oraz opowiadanie o otaczającym świecie, a przede wszystkim, gdy dajemy okazję samodzielnie poznać ciekawe przedmioty dookoła, dziecko samo podejmie próbę ich dotykania. A żeby to zrobić, będzie w wielu przypadkach musiało usiąść.

 

Ćwicz mięśnie ale bez pośpiechu
Jednym ze sposobów wzmacniania mięśni u maluszka, jest kładzenie się z dzieckiem na płaskim, twardym podłożu a następnie turlanie się z nim.. Należy jednak pamiętać, żeby nie przeciążyć dziecka. Układ kostny i mięśnie muszą być gotowe na naukę siadania.Nie sadzajmy dziecka na siłę. Możemy mu zrobić krzywdę. Czasem rodzice próbują sadzać dzieci, które mają cztery miesiące, podpierając je poduszką. Ani układ mięśniowy, ani kostno-stawowy nie jest gotowy do takiego wysiłku. Najczęściej rwą się do siadania niemowlęta, które bardzo wcześnie były noszone w pozycji pionowej lub często i na dłuższy czas były układane w foteliku albo leżaczku. Ze względu na zdrowie malca lepiej byłoby jednak sadzać go sobie na kolanach i trzymać w pozycji pionowej, ale na krótko i sporadycznie.

 

Układanie poduszek pod plecami i po bokach nie jest dobrym pomysłem, ponieważ zakłóca naturalny rozwój kontroli tułowia.Zdrowe dzieci, które mają odpowiednie warunki do rozwoju, nauczą się siadać same. Jeżeli dziecko usiądzie samo, np. podciągając się w spacerówce, Możecie pozwolić mu posiedzieć. Jeśli jednak szybko opadnie do przodu lub na bok albo zacznie się zsuwać, to znak, że na siadanie jest jeszcze za wcześnie.Niezależnie od tego, czy nauczy się siadać w 6., czy w 9. miesiącu życia, będzie to dla niego niezwykły krok, który pozwoli na uwolnienie rąk.Pozycja siedząca nie tylko otwiera przed niemowlęciem nowe widoki, ale także pozwala na zupełnie nowe zabawy.

 

Gdy obie ręce są wolne, można np.:
- swobodnie sięgnąć po zabawkę;
- przekładać ją z ręki do ręki;
- przewracać grube kartki w książeczkach dla najmłodszych;
- chwytać dwie zabawki i stukać nimi o siebie.

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.

 • dominika2766 dajmy dziecku szanse samemu usiąść, ale nie zapominajmy bawić się z nim i rozwijać jego wyobraznie

  26-02-2011 10:49:06

  zgłoś naruszenie
 • dorotabm moja mała już powoli próbuje

  05-12-2011 11:53:57

  zgłoś naruszenie
 • wejma moja córka też już próbuję

  04-01-2012 14:08:12

  zgłoś naruszenie
 • JuliaMonika Julka za kilka dni kończy 4 miesiące :) ale już próbuje się podnosić, czasem jak chwyci się rączkami za moje palce, to się podniesie sama, ale do samodzielnego siadania jej jeszcze daleko :)

  05-02-2012 21:56:30

  zgłoś naruszenie
 • Kajoj_ek mój mały już próbuje coś działać,ale ma dopiero 4 mc,więc ma jeszcze dużo czasu na naukę :-) Jednak mam cichą nadzieję,że to nastąpi szybko.Co ma być to będzie

  01-03-2012 13:41:58

  zgłoś naruszenie
 • yvonta nie wskazany jest pośpiech

  14-03-2012 22:56:49

  zgłoś naruszenie

Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!