oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2010-07-08

Szkoła jedzenia dla niejadka

Zmuszanie, naleganie do jedzenia określonych, nie lubianych przez dziecko potraw lub zbyt dużych porcji jest nie do przyjęcia. Podobnie jak karanie dziecka za nie zjedzenie wszystkiego co miało na talerzu.

Galeria

Często jest tak, że dziecko nie je, ale czuje się dobrze – jest ruchliwe, pobudzone, ciekawe otoczenia. W jego zachowaniu nie zauważa się widocznych zaburzeń psychologicznych. Brak łaknienia objawia się jedzeniem zbyt małych ilości pokarmu lub tylko wybranych produktów, a także skłonnością do wymiotów przy posiłkach w przypadku większych napięć emocjonalnych. W drugim roku życia, w okresie wzmożonej aktywności ruchowej i poznawczej, często występuje u dzieci tzw. fizjologiczny jadłowstręt. Pojawia się u chłopców i dziewczynek zdrowych fizycznie i najczęściej jest wyrazem nieprawidłowego związku emocjonalnego z matką. Niedojrzała psychicznie do macierzyństwa i nadmiernie lękowa matka, stale obawiająca się o zdrowie dziecka, przywiązuje przesadną wagę do spraw żywienia, zwłaszcza jeśli chodzi o ilość, jakość i regularność posiłków. Odmowa jedzenia jest reakcją malucha na zbyt silną presję ze strony matki – to jego nieświadoma opozycja, opór pełen złości.

 

Jak poradzić sobie z niejadkiem?
- Pozwól dziecku decydować czy i ile zje. Ty jesteś odpowiedzialny za to co, kiedy i gdzie dziecko zje. Gdy dziecko nie chce jeść tego co reszta rodziny, nie przygotowuj mu alternatywnych potraw. Takie zachowanie prowadzi do tego, że dziecko przyzwyczaja się do tego, że może na rodzicu wymusić pewne zachowania, a efektem będzie jego większa wybiórczość w kwestii jedzenia. Ucz dziecko, że cała rodzina je to samo.

-Nie używaj jedzenia jako nagrody lub kary. Nie mów „jak będziesz grzeczny, nie będziesz musiał jeść marchewki” albo „jeśli nie przestaniesz krzyczeć”, nie dostaniesz deseru”. Nie ucz dziecka, że jedzenie może być sferą, gdzie dokonują się przetargi między nim a tobą.

-Nie biegaj z łyżeczką po całym domu. Ucz dziecko spożywania posiłków przy stole, siedząc na krzesełku a także tego by jadło samodzielnie. Nie przejmuj się, że dziecko nabrudzi– pozwól mu jeść samodzielnie, na początku palcami, z czasem z użyciem łyżeczki.

-Nie zajmuj uwagi dziecka innymi czynnościami. Ucz dziecko świadomego spożywania posiłków. Przenigdy nie włączaj na czas jedzenia bajki ani nie karm dziecka odwracając jego uwagę. Postaraj się tak zorganizować życie rodzinne, aby choć jeden posiłek dziennie był wspólnie spożywany przy stole, o stałej porze, przez wszystkich członków rodziny.
 

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.

 • betikul Ja w domu mam jednego takiego niejadka ach szkoda gadać co ja robiłam żeby mała coś zjadła :(

  11-12-2010 15:07:15

  zgłoś naruszenie
 • andziakadula Synek lubi jeść, gdy jest chory wtedy ciężko aby cokolwiek tknął, ale nie zmuszam go wtedy, nie chce jeść to nie podaję mu na siłę, my czasami też mamy takie dni że apetyt nie dopisuje.

  22-04-2011 23:41:08

  zgłoś naruszenie
 • asia_szymon My nie mamy z tym najmniejszego problmeu :) Synek je wszystko :)

  29-12-2011 12:34:31

  zgłoś naruszenie
 • yvonta u nas z jedzeniem nie było problemów ;)

  01-04-2012 19:54:33

  zgłoś naruszenie
 • ewela1331 a moja córcia od 4 miesiąca życia jadła wszystko , ze słoiczków i to co my jedliśmy na obiad , no ale ok 11 miesiąca życia przestawiło jej się i do teraz je tylko kaszkę z butelki, czasami jakiś serek lub deser i na tym koniec . próbowałam już na wiele sposobów ją zachęcić ale nic to nie dało. dodam że starsza córka mając 10 miesięcy odstawiła całkowicie mleko i przeszła na stale posiłki

  08-09-2012 00:08:50

  zgłoś naruszenie

Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!