oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2011-07-14

Dwudziesty szósty tydzień ciąży

W 26 tygodniu ciąży uwidaczniają się charakterystyczne cechy twarzy dziecka.

Galeria

To już 26 tydzień ciąży Mamo! I jaka zmiana! Zawsze wdychałem i wydychałem płyn owodniowy ustami a teraz…robię to noskiem! Moje płuca zaczęły produkować substancję nazywaną surfaktantem. Zapobiega on sklejaniu się pęcherzyków płucnych podczas oddychania. Uwidacznia się więcej cech charakterystycznych na mojej twarzy. Mam usta, powieki oraz nosek i podbródek, które są już ukształtowane. Może na USG 3D ocenicie z Tatą do kogo jestem podobny?
Pewnie masz już spory brzuszek. Przez niego możesz odczuwać skurcze nóg, uczucie napięcia w okolicy miednicy i bóle krzyża. Na pewno pozycja na lewym boku przyniesie Ci ulgę. W dodatku macica uciska już nie tylko pęcherz ale też odbytnicę, przez to możesz mieć zaparcia. Pamiętaj żeby dużo pić i spożywać pokarmy bogate w błonnik, które pomagają w takich sytuacjach.
Staram się być bardzo delikatny ale pewnie czujesz czasem dotkliwie moje ruchy. Wiem, że to nie uśmierzy bólu ale dzięki temu, że tak odczuwasz moją aktywność możesz określić kiedy śpię a kiedy się bawię. Może się zdarzyć, że w ciągu nocy ruszam się więcej niż za dnia. Często jest to spowodowane tym, że kiedy chodzisz jestem „kołysany” i zasypiam.
A wiesz czym się bawię? Swoją pępowiną. Szarpie ją i pociągam a także chwytam i wypuszczam. Nic się nie martw ona jest gotowa na takie wyzwanie!
 

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.


Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!