oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2011-06-21

Dwudziesty piąty tydzień ciąży

Dolegliwości ciążowe występujące w 25 tygodniu ciąży oraz informacje o badaniu obciążenia glukozą pomiędzy 24 a 28 tygodniem ciąży.

Galeria

Mamo chyba Ci troszkę ciasno. Przepraszam jeśli uciskam lub kopię Ci jakiś narząd. Macica jest już wielkości piłki nożnej i spycha Twoje narządy wewnętrzne. Ja też już jestem duży. Moja skóra jest blada i pofałdowana ale tak jak mówiłem coraz grubsza. Wszystko dzięki tkance tłuszczowej i mięśniom. Niedługo też rozwiną mi się pod skórą małe naczynia krwionośne, które zabarwią ją na różowo.
Z racji tego, że mam lepszy słuch to zgłoszę w imieniu Taty zażalenie. Zdarza Ci się chrapać! Wiem, ze wszystkiemu winne jest rozpulchnienie błony śluzowej w nosie i przez to musisz spać z otwartą buzia ale wybudza to mnie i Tatę. Pamiętaj by jak najczęściej nawilżać nos solą fizjologiczną. Miłym dodatkiem będzie też delikatny olejek eteryczny, który pozwoli Ci swobodniej oddychać.W ciąży musisz też uważać na zakażenia dróg moczowych, które są wywoływane zbyt rzadkim lub niekompletnym opróżnianiem pęcherza. Układ moczowy, tak jak i pochwa stają się w czasie ciąży mniej odporne na zakażenia, ponieważ zobojętnia się ich środowisko. Tym samym gromadzenie moczu powoduje wytwarzanie bakterii i w konsekwencji zapalenia i zakażenia. Dlatego jedz żurawinę, pij dużo wody i siusiaj na czas. Chrapanie i siusianie to jednak najmniejszy problem. Musisz pamiętać, że między 24 a 28 tygodniem ciąży powinnaś mieć wykonany test z glukozy. Sprawdzi on, czy nie cierpisz na cukrzycę ciążową. Choć groźnie brzmi, to jest to proste badanie. Najpierw pobierana jest krew na czczo i określa się w niej poziom cukru. Potem dostaniesz do wypicia roztwór glukozy, zwykle 75 gram. Po godzinie zgłosisz się na kolejne badanie poziomu glukozy we krwi, a po dwóch godzinach od wypicia glukozy na trzecie. Jeśli coś wyjdzie nie tak zwykle wystarczy modyfikacja diety a bardzo rzadko leczenie insuliną.

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.


Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!