oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2011-06-14

Trzynasty tydzień ciąży

13. tydzień ciąży rozpoczyna 2 trymestr ciąży, a tym samym kończy okres największego ryzyka poronienia i najgorszych dolegliwości ciążowych.

Galeria

Witaj w drugim trymestrze! Nieprzyjemne objawy pierwszego trymestru, czyli zmęczenie, mdłości i częste oddawanie moczu odczuwamy już słabiej. Możliwe, że nawet odczujesz przypływ energii. Przecież wkrótce zacznie być widoczne, że jestem. Zapewne widzisz to już na swoich ubraniach, które zaczynają być mocno dopasowane. Myślę, że jeszcze za wcześnie na ubrania ciążowe, ale może kup pasy? Zasłonią rozpięty guzik a nam będzie lżej!
A teraz opowiem Ci trochę o mnie. Mam paznokcie! Uformowały się na koniuszkach palców u rąk i stóp w końcu zeszłego tygodnia. Teraz zaczną rosnąć i będzie to trwało aż do narodzin. Ciekawe jak długie będą? Pamiętaj Mamo, że jeśli będą zbyt długie trzeba je przyciąć zaraz po urodzeniu! Mogę się nimi zadrapać, podrapać Ciebie w czasie karmienia lub zaczną mi się zahaczać i łamać. Ach! I najważniejsze! Rozwinęły się moje narządy płciowe. Wprawdzie płeć jest od razu zdeterminowana przez geny ale teraz widzę, cechy mojej płci. Niestety jestem jeszcze zbyt mały byś i Ty mogła zobaczyć je na USG.
Mamusiu bardzo ważne jest byś wiedziała jak rozpoznać objawy niedoczynności i nadczynności tarczycy. Niestety zdarza się, że po ciąży lub w jej trakcie dochodzi do zaburzeń funkcji tego narządu. Poproś lekarza, by skontrolował poziom TSH.

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.


Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!