oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2012-06-09

Trzecia faza porodu

To przede wszystkim wydalenie łożyska. Istnieją dwa podejścia do tej fazy: wyczekujące- fizjologiczne lub aktywne – przy pomocy zastrzyku.

Galeria

Podejście wyczekujące
Jeżeli rodzisz dziecko bez żadnej pomocy i żadnych leków będziesz również chciała w ten sam sposób urodzić łożysko. Po urodzeniu dziecka pępowinę pozostawia się aż do momentu, w którym przestaje pulsować. Dopiero wtedy zaciska się ją klamerką i przecina. Macica obkurczy się samoistnie, jednak urodzenie łożyska może potrwać jakiś czas. Jeśli będziesz odczuwała drgawki to nie powinnaś się niczym przejmować, to naturalne zachowanie organizmu po porodzie. Możesz również odczuwać drżenie nóg w wyniku zmiany temperatury oraz utraty płynów. Jeżeli wszystko będzie dobrze, to będziesz miała chwilę na spędzenie czasu ze swoim maleństwem.

Podejście aktywne
Położna może bezpośrednio po porodzie podać Ci zastrzyk z oksytocyny w udo. Ten sztuczny hormon powoduje obkurczenie się macicy i oderwanie się łożyska od ścian macicy. Gdy nadejdzie skurcz położna jedną dłoń położy na Twoim brzuchu a drugą ręką pociągnie delikatnie pępowinę. Ten sposób może powodować wymioty u niektórych kobiet, ale również dzięki niemu kobiety tracą mniej krwi.

Położna sprawdzi łożysko i upewni się, że było wydalone w całości. Zdarzają się przypadki, w których jakaś mała część łożyska pozostaje w środku i powoduje wzmożone krwawienie i infekcję. W ostateczności łożysko może zostać usunięte na sali operacyjnej przy zastosowaniu znieczulenia.

Po urodzenia łożyska położna sprawdzi pochwę i krocze pod kątem pęknięć i zadrapań. Małe pęknięcie czy zadrapanie, które nie krwawi zagoi się samoistnie jeżeli będzie utrzymywane w czystości. Jeżeli jednak położna zaobserwuje większe pęknięcia dotyczące mięśni i skóry to konieczne będzie założenie szwów zaraz o porodzie. Są to specjalne szwy, których nie będzie trzeba wyjmować, ponieważ rozpuszczą się samoistnie. A przy ich założeniu będzie zastosowane znieczulenie miejscowe.
 

 

 

Agata Pawlicka

Opracowane na podstawie "Twoja ciąża, tydzień po tygodniu"

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.

  • AgataSztole rodzilam bez zadnych "wspomagaczy" z lozyskiem poszlo wszystko ok i bardzo szybciutko bol po porodzie straszny a znieczulenie przy zakladaniu szwow nie zadzialalo wiec bylam szyta "na zywca" :) ale to wszystko nie ma juz znaczenia kiedy ma sie przy sobie swoje malenstwo

    11-06-2012 09:29:37

    zgłoś naruszenie

Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!