oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2010-07-15

Uczymy dziecko zasad niezależnie od wieku

Chcesz mieć w domu małą damę albo dżentelmena? W takim razie od małego wpajaj dziecku podstawowe zasady dobrego wychowania.

Galeria

Aby nie mieć problemów z maluchem bekający po obiedzie, czy krzyczącym i tupiącym w sklepie musisz wpajać mu nawyki związane z dobrym wychowaniem już od najmłodszych lat. Pierwsze działania w tym kierunku możesz zacząć podejmować już u rocznego malca. Musisz pamiętać, że dziecko uczy się przede wszystkim przez naśladowanie dorosłych, dlatego chcąc wpoić malcowi jakieś zasady, sami musimy się do nich stosować. Najlepiej zacząć od wprowadzenia w życie malca podstawowych nawyków.

 


1. Dbanie o higienę
Maluchy bardzo lubią poznawać świat zmysłem smaku i dotyku. Zazwyczaj wiąże się to z wkładaniem wszystkiego, co się znajdzie w zasięgu wzroku do buzi. Dlatego warto nauczyć malca regularnego mycia rączek – szczególnie po skorzystaniu z toalety, po powrocie z podwórka czy przed posiłkiem. Jest to nawyk stosunkowo łatwy do wyrobienia, jednak ważna jest tu powtarzalność czynności np. za każdym razem przed obiadem myjemy rączki. Choć wydaje się, że to nic trudnego, nauka tej czynności składa się z kilku etapów. Najpierw uczymy dziecko stawać na stopniu, dzięki któremu może swobodnie dosięgnąć umywalki. Następnym krokiem jest opanowanie trudnej sztuki podciągania rękawków (na szczęście, mama zawsze może pomóc). Na samym końcu dopiero uczy się samego mycia rączek. Aby mycie rąk nie kojarzyło się z przykrym obowiązkiem można zamienić je w dobrą zabawę.


2. Dbanie o porządek
To nawyk, który dość trudno wprowadzić w życie. Sprzątanie zabawek, to często czynność bardzo przeciągająca się w czasie. Dlatego nierzadko zniecierpliwieni rodzice wolą sami posprzątać niż czekać, aż zrobi to maluch. Kończy się to problemami z utrzymaniem porządku w starszym wieku. Jak zatem poradzić sobie z wyrobieniem tego nawyku? Wiele zależy od temperamentu malca i zachowania rodziców. Kiedy wymagają zbyt wiele i wprowadzają nerwową atmosferę mogą skutecznie zniechęcić do tej czynności. Jeżeli jednak wymagania będą dostosowane do wieku dziecka, a samo sprzątanie stanie się częścią zabawy (np. nie bawimy się klockami dopóki nie poukładamy książeczek), są duże szanse na powodzenie.


3. Zdrowa dieta
Nigdy nie wolno zapominać, że przyzwyczajenia wyniesione z dzieciństwa mają swoje odbicie w przyszłości. Dlatego warto już małemu dziecku wpajać zasady zdrowego żywienia. Zamiast karmienia go Fast-foodami lepiej podać domowy obiad. Ważna jest tutaj świadomość rodziców, gdyż to od nich zależy, co znajdzie się na talerzu ich pociechy. Niezbędne jest też konsekwentne działanie.


4. Zabawa na świeżym powietrzu
Co prawda wychodzenie na podwórko z maluchem wymaga wielu poświęceń, ale na pewno warto znaleźć na to choćby godzinkę dziennie. Można w tym czasie pospacerować, skorzystać z dobrodziejstw placu zabaw lub pobawić się z dzieckiem, chociażby w berka czy chowanego. Spędzanie czasu razem na pewno wyjdzie wszystkim na zdrowie. Przebywanie na świeżym powietrzu umożliwia brzdącowi poznawanie świata i daje okazję do aktywności fizycznej, której nigdy za wiele.


5. Dbanie o środowisko
Nauka dbania o otoczenie, to bardzo ważne zadanie stojące przed rodzicami. Już rocznemu dziecku można tłumaczyć, że miejscem dla papierków jest kosz na śmieci, a nie chodnik czy trawnik. Warto jak najwcześniej zacząć wpajać malcowi umiejętność oszczędzania energii czy wody. Jeśli sami będziemy gasić światło czy zakręcać wodę podczas mycia zębów dziecko będzie robiło to samo.


6. Mówienie „proszę” i „dziękuję”
Aby nauczyć dziecka korzystania z tych słów, najpierw musimy sami ich używać. Jeśli będziemy wykorzystywać te zwroty w życiu codziennym w stosunku do dziecka i wszystkich innych domowników, malec opanuje tę umiejętność szybciej niż się spodziewasz.

Jak widzisz to całkiem proste. Zacznij więc wpajać malcowi powyższe zachowania już od dziś. Powodzenia!

 


 

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.


Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!