oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2010-06-24

Umiejętności oraz ogólny rozwój naszego dziecka

Twój maluch bardzo interesuje się dźwiękami, mową, nawiązywaniem kontaktu społecznego.

Galeria

To że bobas interesuje się wszystkim dookoła jest bardzo łatwe do zauważenia. Jedna grupa dzieci interesuje się odkrywaniem świata, inna bardziej zainteresowana jest swoim własnym ciałem. Zwłaszcza dlatego, że kochanego ciałka jest coraz więcej. W tym okresie dziecko zazwyczaj podwaja wagę urodzeniową. Przyrost masy od tego momentu nie będzie jednak tak szybki. Raczej nie więcej niż 500g miesięcznie. Dziecko potrafi już przekładać przedmioty z ręki do ręki. Zjedzenie chrupka czy biszkoptu nie jest więc żadnym problemem. Energicznie szeleści też papierami i rozdziera go na kawałki. Nie podawaj więc dziecku gazet bo mogłoby połknąć powydzierane kawałki. W pozycji na plecach wyciąga rączki do osoby dorosłej, oczekując wzięcia na ręce.

 

To normalne, że dziecko:

- siada z pozycji na plecach, trzymając się mocno palców osoby dorosłej

- aby dziecko zaczęło raczkować, a potem siadać – musi najpierw nauczyć się obracać z pleców na brzuszek, następnie jedną ręką się podeprzeć, a drugą zaś wykonać zamaszysty ruch, czasem towarzyszy temu obrót całego ciała.

- śledzi wzrokiem przedmiot oddalający się z pola widzenia.

- zaczyna uczyć się rozpoznawać przedmioty, które są obecne w powtarzających się sytuacjach, np. przy karmieniu.

Nie ma powodów do niepokoju. Jeśli Twoje dziecko nie wykonuje czynności, które opisaliśmy wcześniej. Każde dziecko jest inne i dopóki opóźnienie w umiejętności wykonania tych czynności nie przekracza trzech miesięcy, nie martw się. Lepiej, żeby zrobiło to później ale prawidłowo. Najgorszą rzeczą jaką w takim momencie mogą zrobić rodzice jest zmuszanie, np. do siadania. Pod żadnym pozorem nie wolno tego robić. Możemy mu tylko poważnie zaszkodzić. Co jest nie tak? A o to kilka powodów do niepokoju: - dziecko nie usiłuje zwrócić na siebie uwagi otoczenia - dziecko nie wydaje żadnych dźwięków. - nie reaguje na odgłosy (np. szelest papieru) poprzez wyraźne odwrócenie głowy. Objawy te mogą być sygnałem wady słuchu. W takim wypadku niezbędna konsultacja lekarska.
 

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.


Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!