oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2011-09-27

Urlop macierzyński

Właśnie przygotowujesz się do porodu. Wiesz, że po urodzeniu dziecka należy Ci się urlop macierzyński, jednak nie znasz szczegółów prawnych. Podpowiemy, co Ci się należy.

Galeria

 

Podstawowy urlop macierzyński
Przede wszystkim musisz wiedzieć, że według prawa masz do wykorzystania 20 tygodni podstawowego urlopu macierzyńskiego. W wypadku ciąży mnogiej wymiar urlopu jest zwiększany. Przy bliźniętach wynosi on 31 tygodni, a przy każdym kolejnym dziecku dodawane są kolejne 2, aż do granicy 37 tygodni. Jego naliczanie rozpoczyna się z dniem porodu. Istnieje jednak możliwość rozpoczęcia go już 2 tygodnie przed planowaną datą porodu. Przejście na urlop macierzyński nie wymaga składania wniosku, jednak w praktyce pracodawcy proszą o takowy, aby dokładnie wiedzieć kiedy odbył się poród i do kiedy przysługują dni wolne.

 

Dodatkowy urlop macierzyński
Warto wiedzieć, że po zakończeniu podstawowego urlopu macierzyńskiego każdej mamie przysługuje jeszcze urlop dodatkowy w wymiarze 2 tygodni. Aby z niego skorzystać należy złożyć u pracodawcy wniosek nie później niż 7 dni przed zakończeniem urlopu podstawowego. Jeśli taki wniosek wpłynie w odpowiednim terminie, pracodawca nie ma prawa go odrzucić. Co ważniejsze w najbliższych latach wymiar dodatkowego urlopu macierzyńskiego ma wzrosnąć do 6 tygodni w 2014 roku. Pamiętaj, że w czasie urlopu macierzyńskiego należy Ci się równowartość 100% wynagrodzenia otrzymywanego przed przejściem na urlop. Bezpośrednio po jego wykorzystaniu każda mama może złożyć wniosek o urlop wypoczynkowy, a pracodawca ma obowiązek go udzielić.

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.


Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!