oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2011-11-04

Urlop wychowawczy 2011

Wkrótce kończy Ci się urlop macierzyński i zastanawiasz się co dalej? Możesz wrócić do pracy, ale masz także do wykorzystania urlop wychowawczy. Sprawdź na jakich zasadach możesz z niego skorzystać.

Galeria

Komu przysługuje urlop wychowawczy?
Urlop wychowawczy przysługuje Ci, jeśli posiadasz co najmniej 6-cio miesięczny staż pracy. Do stażu pracy wlicza się wszystkie poprzednie okresy zatrudnienia. Z urlopu wychowawczego może również skorzystać ojciec dziecka lub jego prawni opiekunowie, pod warunkiem, że są pracownikami w rozumieniu przepisów kodeksu pracy oraz mają co najmniej 6-cio miesięczny staż pracy. Istnieje również możliwość równoczesnego korzystania z urlopu wychowawczego przez oboje rodziców, ale tylko przez okres 3 miesięcy.


Ile trwa urlop wychowawczy?
Według obecnie obowiązującego kodeksu pracy, urlop wychowawczy jest bezpłatny i trwa maksymalnie do 3 lat. Nie jest wymagane bezpośrednie przejście z urlopu macierzyńskiego na wychowawczy, można to zrobić w dowolnym czasie, jednak przed ukończeniem 4 roku życia dziecka. Urlop wychowawczy można podzielić na 4 części. Musisz też wiedzieć, że jeśli jesteś zatrudniona na czas określony, Twój urlop wychowawczy może trwać jedynie do końca trwania umowy.


Kiedy złożyć wniosek o urlop wychowawczy?
Wniosek powinnaś złożyć co najmniej 2 tygodnie przed planowanym rozpoczęciem urlopu. Możesz to zrobić zarówno osobiście jak i za pośrednictwem poczty.


Czy można pracować podczas urlopu wychowawczego?
Kodeks pracy dopuszcza możliwość podjęcia pracy zarobkowej u dotychczasowego lub innego pracodawcy. Pozwala również na podjęcie innej działalności o charakterze zarobkowym lub niezarobkowym (w tym nauki). Jest jednak jeden warunek, który musi być spełniony: żadna z wymienionych form działalności nie może spowodować, że sprawowana przez ciebie opieka nad dzieckiem będzie ograniczona. W praktyce oznacza to, że podjęta przez Ciebie praca powinna być w miarę możliwości wykonywana w domu, w innej sytuacji czas spędzony poza domem nie może przeszkodzić Ci w sprawowaniu opieki nad dzieckiem. W okresie urlopu wychowawczego pracodawca nie może Cię zwolnić, chyba że w tym czasie firma ogłosi upadłość lub likwidację albo ma ku temu szczególne uzasadnienie.


Co z ubezpieczeniem podczas urlopu wychowawczego?
Podczas urlopu wychowawczego podlegasz obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu, jeżeli nie masz ustalonego prawa do emerytury lub renty oraz innego tytułu do tych ubezpieczeń. Również ubezpieczenie zdrowotne gwarantuje Państwo.
 

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.


Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!