oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2010-07-08

Urządzamy pokój dla dziecka

Jeśli dziecko spało z rodzicami, nadchodzi czas by przenieść je do własnego łóżeczka. Maluch powinien uczestniczyć w urządzaniu swojego kącika. Możemy mu pozwolić np. wybrać kolor pościeli.

Galeria

Podkreślaj jego samodzielność, akcentuj zalety zmiany. Powiedz, że jest już duży i może spać we własnym łóżeczku. Pozwól wybrać dziecku kolor pościeli. To pomoże mu przyzwyczaić się do zmian. Przygotujcie się jako rodzice, że pierwsze noce mogą być trudne i że malec zapewne będzie wzywał albo sam wędrował po mieszkaniu. Jeśli wróci do waszego łóżka, przytulcie go, a potem odnieście do jego łóżeczka. Pogłaszczcie, przykryjcie, zanućcie kołysankę, podsuńcie ulubioną przytulankę. Dobrze będzie zostawić zapaloną małą lampkę. Trzeba będzie sporo cierpliwości, ale z czasem dziecko nauczy się, że ma do spania własne łóżeczko. Jeśli zaś zobaczycie, że to nocne rozstanie źle wpływa na dziecko i po paru dniach malec wciąż budzi.

 

Psoty
W ciągu dnia dziecko będzie dużo psocić. Nie robi tego złośliwie. Po prostu nie wie, że pewne rzeczy się tłuką, inne rozlewają, a jeszcze inne drą. Sprawdź, czy mieszkanie jest dobrze zabezpieczone przed wszędobylskim maluchem. Przejdź się po domu na czworaka i spróbuj przewidzieć, co niebezpiecznego może znaleźć się w zasięgu jego rąk. Dziecko robi się coraz sprawniejsze i sprytniejsze. Nie zostawiaj go ani na chwilę samego.

 

Samodzielność
Sprawdź, czy dziecko będzie mogło samodzielne wstać i wyjść z łóżeczka (np. przez wyjęcie szczebelków lub obniżenie boku). Energiczny maluch może próbować wyjść górą, a to grozi upadkiem. Z drugiej strony dziecko, które niezbyt dobrze jeszcze chodzi i nie umie pokonywać różnic wysokości, może nie poradzić sobie z wychodzeniem przez szparę po szczebelkach. Jeśli maluch wieczorami, zamiast położyć się i spać, wciąż wstaje i domaga się kontaktu z rodzicami, nie zostawiaj go samego z tęsknotą. Zostawianie dziecka samego, aż zmęczy się płaczem i zaśnie jest dość okrutną metodą usypiania.

 

Potrzeba miłości
W tym okresie dziecko bardzo potrzebuje miłości. A ponieważ uczy się przez naśladownictwo, dobrze będzie jeśli rodzice będą szczęśliwi. Pojawienie się dziecka powoduje często kryzys w życiu wielu par. Dziecko potrzebuje szczęśliwych rodziców i pełnej rodziny. Warto więc zastanowić się jak poprawić swój związek. Porozmawiajcie szczerze i spokojnie, co was łączy, dlaczego jesteście razem i znajdźcie sposób by w miarę „bezboleśnie” przejść okres męczącej nadruchliwości malucha.
 

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.


Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!