oceń Ocena:
*

|

|

rozmiar czcionki

2011-11-23

Szkarlatyna u dzieci - objawy i leczenie

Większość mam, gdy kolejny raz słyszy od malucha „Boli mnie gardło”, w pierwszej chwili myśli „angina”. Mało która zdaje sobie sprawę, że to może być szkarlatyna. Warto coś wiedzieć o tej chorobie, ponieważ szczyt zachorowań przypada właśnie na przełomie jesieni i zimy.

Galeria

Płonica (popularnie nazywana szkarlatyną), to groźna choroba wieku dziecięcego. Jeszcze przed II wojną światową śmiertelność w jej przypadku wynosiła ok. 25-30%. Współcześnie to ok. 1%. Co prawda ogólnie liczba zachorowań znacznie spadła, jednak epidemiolodzy zwracają uwagę, na to, że ilość zachorowań od kilku lat rośnie. Jest to widoczne zwłaszcza w grupie dzieci w wieku 3-7 lat, które są szczególnie narażone.

 

Szkarlatyna co to takiego?
Choroba ta w medycynie nazywana jest płonicą, popularnie znana jako szkarlatyna. Wywoływana jest ona przez bakterię z grupy paciorkowców Streptococcus pyogenes (która również wywołuje anginę). Ponieważ choroba jest przenoszona drogą kropelkową (kaszel), bardzo łatwo można się nią zarazić. Dlatego warto nauczyć swojego maluszka, zwłaszcza gdy chodzi do przedszkola lub żłobka, aby kaszląc zasłaniał usta, nie pił z kubeczka kolegi czy też nie wkładał zabawek do buzi. Specyficzną odmianą tej choroby jest płonica przyranna spowodowana zakażeniem rany.

 

Szkarlatyna u dzieci – objawy
Pierwsze objawy pojawiają się między 2 a 5 dniem od zakażenia. Najczęściej jest to wysoka temperatura (nawet do 40 st. C). Towarzyszą jej często ból brzucha, silny ból gardła oraz wymioty. Język dziecka początkowo pokrywa białawy nalot, który po kilku dniach przybiera kolor szkarłatny (stąd nazwa szkarlatyna). Objawem odróżniającym płonicę od anginy, z którą jest często mylona, jest drobna wysypka przypominająca ukłucia szczotką ryżową. Najpierw pojawia się ona na twarzy i szyi, a następnie obejmuje całe ciało. Miejscami, w których zmian jest najwięcej są zgięcia i fałdy skórne (pachwiny i pachy). Pomiędzy ustami i noskiem dziecka można zauważyć trójkąt Fiłatowa (skóra w tym miejscu jest blada bez zmian chorobowych). Wysypka może pozostawać od jednego do kilku dni. Gdy wysypka ustąpi, pojawia się grubopłatowe łuszczenie skóry (najbardziej widoczne na dłoniach i stopach). W ciężkich przypadkach infekcja może objąć układ krążenia (włącznie z zapaleniem mięśnia sercowego).

 

Szkarlatyna - leczenie
Niestety jak do tej pory nie wynaleziono szczepionki na tę chorobę. Dlatego bardzo ważna jest szybka i właściwa diagnoza oraz odseparowanie dziecka od zdrowych. Dzięki zastosowaniu odpowiednich antybiotyków ryzyko groźnych powikłań zmniejsza się praktycznie do zera. Leczenie trwa od 10 do 14 dni, aby przyniosło rezultaty nie należy samodzielnie przerywać kuracji, nawet po ustąpieniu objawów.

 

Szkarlatyna – pielęgnacja dziecka
Podczas choroby maluch powinien poleżeć w łóżku. W razie wysokiej gorączki można przemywać dziecko chłodną wodą, robić okłady lub zastosować lek przeciwgorączkowy. W przypadku braku apetytu (ból przy przełykaniu) można podawać letnie płyny np. niegazowaną wodę mineralną lub herbatki. Nie zalecane są soczki, które mogą dodatkowo podrażniać bolące gardło. Podawane posiłki powinny być rozdrobnione lub półpłynne. Starszemu dziecku można podać napar z szałwii lub preparaty apteczne do płukania jamy ustnej i gardła. Po wyzdrowieniu należy wyprać bieliznę pościelową, wywietrzyć poduszki i kołdrę, odkurzyć pokój oraz dokładnie umyć zabawki.

 

Uwaga!
Może się zdarzyć, że po niedługim czasie u malucha pojawiają się znowu objawy szkarlatyny, co jest spowodowane: samowolnym odstawieniem leków, zakażeniem innym paciorkowcem lub zarażeniem się od innej osoby, która jest nosicielem paciorkowca. Należy wtedy wyleczyć osobę – nosiciela.

 

Joanna Zagórska - pielęgniarka

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.


Poczytaj również

 • Jadłospis dla przedszkolaka

  Rodzice muszą znać jadłospis dziecka zarówno w żłobku, jak i w przedszkolu. Dodatkowo powinni interesować...

 • Okulary korekcyjne i nie tylko

  Dbajmy o wzrok naszego dziecka. Oczy są ważne nie tylko wtedy, gdy dziecko poznaje świat ale przez całe życie.

 • Walczymy z ciemnością i innymi lękami

  Jest tajemnicza, stanowi pożywkę dla bujnej wyobraźni malca. To ciemność, która budzi w dzieciach...

 • Zabawa z rówieśnikami

  Mało sprawne rączki dziecka, można wyćwiczyć przy okazji prac plastycznych. Dostarcz maluchowi kredki, farby i...

 • Idziemy do przedszkola

  Dziecko w przedszkolu ma kontakt z wieloma rówieśnikami. A co za tym idzie będzie bardziej narażony na...

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!