oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2010-07-09

Zabawy z dzieckiem

Słuchanie bajek i opowieści, oglądanie wszystkiego, co jeździ, tworzenie wspaniałych dzieł malarskich i plastycznych a także zdobywanie „wielkiego świata”. No i pierwsze kontakty z zajęciami przedszkolnymi. Jakie zabawy zaproponować dziecku?

Galeria

Dziecko w tym okresie lubi, gdy czyta mu się książeczki, interesują go rysunki oraz tekst, który m się czyta, często wodzi po nim palcem, wie, gdzie jest „góra” i „dół” tekstu. Najbardziej lubi opowiadania o zwierzętach i łatwo identyfikuje się z małym misiem lub króliczkiem, zna i chętnie naśladuje ich głosy. Bardzo podobają mu się rytmiczne i rymowane wiersze. Chce, aby czytać mu te same historyjki wiele razy, aż w końcu zna je prawie na pamięć. Możesz też puścić dziecku bajki z płyty. Maluch uwielbia też wszystko, co jeździ: trójkołowe rowerki, małe samochody, wózki. Rozwijająca będzie zabawa z bańkami mydlanymi. Możesz też wybrać się z dzieckiem do piaskownicy. Razem zróbcie babki z piasku, zbudujcie zamki, kopcie tunele. Jeśli masz taką możliwość, spróbuj nakłonić dziecko do nawlekania na sznurek dużych korali. Z niewielką pomocą poradzi sobie z tym. Wyobraźnia odgrywa dużą rolę podczas zabaw lalkami i innymi zabawkami. Dziecko zaczyna też zabawy z rówieśnikami w sklep, dom czy w doktora. W rzeczywistości dzieci bawią się „obok” siebie niż razem. Ogromną radość może sprawić przebieranie, malowanie i udawanie, że jest się kimś innym.

 

W co się bawić?

  • Malowanie rękoma

Zabezpiecz podłogę, tak by nie obawiać się, że ją zabrudzicie. Malujcie z dzieckiem dłońmi to co będzie chciało, krętą drogę dla samochodów, las w którym mieszkają zwierzęta. Jeżeli dziecko nie będzie miało pomysłu co namalować opowiedzmy mu krótką historyjkę, na przykład o pogodzie: o słońcu, tęczy. Niech dziecko postara się narysować to, o czym była opowieść.

  • Klocki

Budowanie wspólnie z klocków – pokazywanie jak budować, zachęcanie malucha do budowania, chwalenie za efekty.

  • Piłką do celu!

Rzucanie piłką do celu – jako cel można wyznaczyć mały dywanik, albo kosz na zabawki. Zawody można rozpocząć z bliskiej odległości i oddalać się coraz dalej – na miarę możliwości dziecka.

  • Zabawa z pluszakami

W trakcie zabawy pluszowym misiem lub lalką dorosły powinien podsuwać różne sugestie, np. że miś jest głodny, brudny, śpiący itp. Nakłaniaj by maluch mył, usypiał i karmił pluszaka. Z czasem będą to bardziej szczegółowe rady. Maluszek nie tylko położy misia do łóżka, ale zacznie go usypiać, śpiewać kołysanki, przykryje kocykiem.

  • Rodzina zwierzaków

Maluchy lubią udawanie zwierzątek. Można więc wspólnie bawić się w rodzinę zwierzaków, np. bohaterów „Kubusia Puchatka”
 

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.


Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!