oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2010-07-12

Walczymy z ciemnością i innymi lękami

Jest tajemnicza, stanowi pożywkę dla bujnej wyobraźni malca. To ciemność, która budzi w dzieciach szczególny lęk. Oznacza rozstanie z rodzicami, którzy nagle znikają. Dodatkowo znika cały dopiero co oswojony świat dziecka.

Galeria

Podstawową rzeczą, w którą trzeba się zaopatrzyć będzie lampka nocna. Niech dziecko śpi, a nie tylko zasypia przy niej. Błędem wielu rodziców jest to, że gdy tylko dziecko zapadnie w sen, natychmiast wyłączają światło w jego pokoju. W rezultacie, gdy malec budzi się w środku nocy (a zdarza się to wielu dzieciom) widzi wokół siebie jedynie ciemność, jest zagubiony i przestraszony. Gdyby obudził się w oświetlonym pokoju wiedziałby, gdzie jest i że nic mu nie grozi. Bo przecież szafa to tylko szafa, a nie dziwny potwór wyłaniający się z ciemności. A ukochany miś po prostu zaplątał się w kołdrę. Wystarczy się znów do niego przytulić i można spać spokojnie.Niektórzy rodzice myślą, że jeśli kładą dziecko przy zapalonej lampce, to nie uczy się samodzielności. Jest wprost przeciwnie. Dzięki niej maluch panuje nad sytuacją i nabiera pewności siebie. Za kilka lat lampka przestanie mu być potrzebna i sam ją zgasi.

 

Przegonić koszmary
Część maluchów dręczą koszmary senne. Trzeba jednak przyznać, że częściej zdarza się to przedszkolakom. Ich przyczyną mogą być pełne przemocy kreskówki. Częściej wynikają z problemów, jakie właśnie przeżywa dziecko. Może to być przeprowadzka, zmiana opiekunki, kłótnia rodziców, ich zbyt wysokie wymagania ale także zgubienie ukochanej przytulanki, bliskie spotkanie z wielkim psem, poczucie winy z powodu zepsutej zabawki. To wszystko w nocy może przybrać postać koszmaru.Bliskość rodziców jest tutaj najlepszym lekarstwem. Podejdźcie do dziecka, przejdźcie razem do pokoju malca i przytulcie go. Jeśli w pokoju jest ciemno, zapalcie światło. Dopóki dziecko się nie uspokoi nie ma sensu nic mu tłumaczyć. Znacznie lepiej mu zrobi cichy, spokojny głos mamy czy taty i zapewnienia "Już dobrze kochanie, jestem przy tobie".Potem, powiedzcie mu, że miało zły sen, że to nie zdarzyło się naprawdę. I jeśli tego potrzebuje, przejdźcie się z nim po pokoju, by upewniło się, że nic nie czai się w kątach.Zostańcie z nim aż zaśnie. Możecie zaśpiewać mu kołysankę lub po prostu trzymać za rączkę.Jeśli koszmary senne się powtarzają, starajcie się w dzień nie narażać dziecka na zbyt silne przeżycia. Na jakiś czas darujcie sobie emocjonujące wyprawy do zoo czy nieco stresujące zajęcia adaptacyjne. Starajcie, się by maluch nie oglądał strasznych bajek w telewizji.

 

Boję się Azora
Małe dzieci często boją się zwierząt z powodu ich wielkości. Ten ogromny pies sąsiadów (wam może wydawać się nieduży, ale przyjrzyjcie się uważnie, waszemu dziecku sięga do pasa) wygląda tak groźnie i głośno szczeka. Zgodnie z twierdzeniem nic na siłę, nie próbujcie przezwyciężać lęków zmuszając dziecka do czegoś. Nie namawiajcie, że spotkanie z pieskiem albo krową to nic strasznego. Lepiej jeśli pozwolicie przyglądać się dziecku zwierzęciu z bezpiecznej odległości. Oswajanie ze zwierzętami należy robić stopniowo. Bawcie się z nim pluszowymi zwierzakami. Czytajcie książeczki i oglądajcie bajki o sympatycznych zwierzątkach. Rozmawiajcie o zwyczajach zwierząt i ich zachowaniu. Tłumaczcie, że pies może szczekać z radości a nie dlatego, że jest zły, że prychnięcie kota to ostrzeżenie, że lepiej go nie dotykać. Uczcie dziecko, jak należy się zachowywać wobec zwierząt.

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.

  • yvonta U nas zawsze jest lampka która towarzyszy nam od urodzenia Niki. Miś też bardzo pomaga

    06-01-2012 20:50:17

    zgłoś naruszenie
  • tataLUKA ja też jestem przyzwyczajona, że u Maleńkiej pali się lampka :)

    19-03-2012 20:04:27

    zgłoś naruszenie

Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!