oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2012-06-13

Wyjeżdżasz z dzieckiem na wakacje?

Podróż z dzieckiem jest nie lada wyzwaniem. Rzadko który maluch traktuje przejazd jako okazję do bardzo długiej drzemki. Gdy czeka nas kilkugodzinna podróż, na pewno trzeba odpowiednio się do niej przygotować.

Galeria

Najczęściej wyjeżdżamy na wakacje własnym samochodem. Wybierając ten środek transportu, możemy być spokojni co do godziny odjazdu. Nie musimy spieszyć się i martwić, że nie zdążymy na pociąg czy autobus (choć niemniej zwykle chcielibyśmy wyjechać o określonej godzinie). Podróż samochodem zapewnia komfort przemieszczania się z bagażami, więc nie musimy ich dźwigać. Oczywiście, samochód samochodowi nierówny. Wiele zależy od standardu auta, jego wielkości, wyposażenia w klimatyzację. Kluczowy jest też nastrój i samopoczucie szkraba. Z marudzącym, płaczącym przez większość trasy oseskiem z pewnością dojedziemy na miejsce co najmniej z bólem głowy. Nieraz trzeba być bardzo pomysłowym, żeby zająć czymś dziecko. Książeczki, pogawędki wystarczą na krótko. Można zaproponować rysowanie, na przykład na tzw. „znikopisie”. Ze starszymi pociechami bawmy się w zgadywanki, układajmy rebusy i krzyżówki. Podróż umilą płyty z piosenkami i bajkami.


Jeśli wiemy, że nasz maluch bywa w samochodzie bardzo marudny (a raczej wykluczamy możliwość posiadania choroby lokomocyjnej), zastanówmy się nad porą wyjazdu. Być może wielogodzinna podróż będzie „znośniejsza”, jeśli pojedziemy nocą. Wiele maluchów przesypia wtedy przynajmniej kilka godzin, choć siedzenie w foteliku nie jest zawsze komfortowe.


Pamiętajmy, żeby przygotować samochód przez długą trasą – sprawdźmy części, uzupełnijmy płyny, wywietrzmy wnętrze, otwierając szeroko wszystkie drzwi. Jako prowiant przygotujmy lekkostrawne, suche przekąski. Na pewno przydadzą się chusteczki higieniczne, ale też nawilżające. Dobrze jest wziąć na wszelki wypadek ubranie na zmianę. Konieczne jest wliczenie w czas podróży licznych postojów. Zatrzymywanie się wymuszą nie tylko potrzeby fizjologiczne, ale też potrzeba ruchu.


Podróż pociągiem dostarczy z pewnością większą porcję atrakcji. Maluch będzie mógł ruszać się i przemieszczać, a wielość bodźców pobudzi ciekawość (odgłosy, osoba konduktora, inni pasażerowie, stacje kolejowe). Warto jest zainteresować dziecko tym, co wiąże się z podróżą pociągiem. Wyposażmy też dziecko w „pomoce”, które zajmą czas – zabawki, książeczki, gazety, kartki papieru, kredki. Pamiętajmy koniecznie o ukochanym przez malucha jaśku lub kocyku. Do bagażu podręcznego spakujmy chusteczki nawilżające. W miarę możliwości unikajmy podróżowania w godzinach szczytu.


Podróż czy pobyt na wakacjach zawsze wiąże się z koniecznością ochrony najmłodszych przed słońcem i upałem. Nigdy nie zostawiajmy samych maluchów w nagrzanym samochodzie! Przed rozpoczęciem podróży zaparkujmy w cieniu. Miejsce dla dziecka ochronimy przed nadmiernym nasłonecznieniem kolorowymi osłonami na szyby. Z klimatyzacji należy korzystać bardzo rozsądnie.


Najlepszą ochroną przed upałem jest jego unikanie. Na wakacjach starajmy się nie spacerować z dzieckiem w godzinach największego skwaru, nie przesiadujmy też godzinami na plaży. Pamiętajmy o smarowaniu odkrytych części ciała kremem z wysokim filtrem, o chustkach i czapkach na głowę, a także o podawaniu dużej ilości płynów. Dzieci ubierajmy lekko, nie przegrzewajmy zwłaszcza tych najmniejszych. Rozłożona budka wózka bardzo nagrzewa wnętrze. Lepiej jest rozłożyć parasolkę.
 

 

 

Anna Chmielewska

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.

  • yvonta Zrobiło się tak gorąco czas na wakacje ;)

    02-07-2012 12:14:56

    zgłoś naruszenie
  • kasia5207 Obiecałam córce ze w te wakacje pojedzmy nad morze. Mam 5 letnia córeczkę a latem synek będzie miał rok. Może ktoś podpowiedzieć by gdzie najlepiej pojechać z małymi dziećmi,żeby odpocząć a dzieci dobrze sie bawiły i były bezpieczne. Jakieś sprawdzone miejsca,w rozsądnej cenie? :)

    05-03-2013 10:20:47

    zgłoś naruszenie

Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!